Życie jest piękne

25.06.2010

4 minuty

DLA CZYTELNIKÓW!

Drogi i bezdroża


Przedziera się przez dżunglę, łapie jadowite węże, tropi przemytników dzieł sztuki i świętych mężów, którzy potrafią cofnąć czas. Zwiedza ruiny dawnych królestw albo wyleguje się pod palmami, popijając sok z kokosa. Świat można oglądać przez przyciemnione szyby limuzyny albo z dachu rozklekotanego autobusu. Michniewicz woli to drugie – pakuje plecak, kupuje bilet i rusza w nieznane, by przeżyć niesamowitą przygodę. Fascynująca opowieść o podróży po Azji – pełnej niebezpieczeństw, zaskakujących zdarzeń i ciekawych ludzi, napisana ze swadą i rozbrajającym humorem.

„Samsara. Na drogach, których nie ma”, Tomek Michniewicz, Wydawnictwo Otwarte.

Metody Edisona


Fascynująca podróż w głąb umysłu Edisona, którego pionierskie osiągnięcia naukowo-techniczne i zasady postępowania wciąż inspirują ludzi. W książce znajdujemy opis wszechstronnego i łatwego do zastosowania systemu pobudzania własnej kreatywności, wzorowany na twórczych metodach działania Edisona – pięć kompetencji innowacyjności oraz strategie i narzędzia niezbędne, by skutecznie konkurować i wygrywać w codziennym życiu. Książka pomaga wyzwolić twórczy geniusz i prosperować we współczesnej kulturze, w której liczą się świetne pomysły i umiejętność wprowadzania ich w życie.

„Myśleć jak Edison”, Christian Moerk, Dom Wydawniczy Rebis

Miłosne drobnostki


Mająca na swoim koncie ponad 10 mln sprzedanych płyt grupa Vaya Con Dios zasłynęła poetyckimi, przejmującymi piosenkami o złamanych sercach. Nie inaczej jest na „Comme on est venu”. Stojąca na czele belgijskiej grupy Dani Klein tym razem, jak mówi, wraca do swoich korzeni i powołuje się na francuskojęzycznych klasyków, m.in. na Jacques’a Brela i Georges’a Brassensa. Chętnie używa metafor, śpiewając o miłości, jako rozbitym statku, o pięknie uśmierzanego bólu, o życiu i śmierci, wreszcie tych wszystkich drobnostkach, które się im przydarzają.

„Comme on est venu”, Vaya Con Dios, Sony Music.

Jazzujący Chopin


Krążek zawiera 12 kompozycji Fryderyka Chopina w interpretacji najwybitniejszego japońskiego jazzowego pianisty. Gośćmi specjalnymi albumu są Anna Maria Jopek oraz Gregoire Maret. Ozone poznał Annę Marię Jopek podczas serii jej koncertów w słynnym klubie Blue Note w Tokio, gdzie zrodził się pomysł na wspólną inspirację Chopinem. Sesje nagraniowe w studio im. Witolda Lutosławskiego prowadził uznany amerykański reżyser dźwięku i producent Joe Ferla, znany ze współpracy z takimi artystami jak: John Mayer, Joss Stone, Christian McBride, Bill Frisell czy John Scofield.

„Road to Chopin”, Makoto Ozone, Universal Music

Damy znad Nilu


Mogły poślubić, kogo chciały, rozwodzić się, dziedziczyć majątki i decydować o spadkobiercach – słowem tyle, co współczesne kobiety. Jeśli nie więcej... Opowiadając o kobietach wszystkich stanów, od legendarnych królowych, jak Nefretiti czy Kleopatra, przez artystki, kapłanki, kobiety interesu, po gospodynie domowe, popularny autor kreśli zaskakująco współczesny zbiorowy portret matek, żon i kochanek znad Nilu. W Egipcie faraonów kobieta była uważana za równą mężczyźnie w każdej dziedzinie – czy to materialnej, czy duchowej. Christian Jacq, jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, autor cenionych powieści historycznych, zaprasza nas na spotkanie z Egipcjankami wszystkich stanów. Poznamy Wielkie Małżonki Królewskie, panie domu, matki, żony i kochanki, kobiety pracujące, kapłanki i czarownice. Ujrzymy boginię-królową Izydę, kobietę-faraona Hatszepsut, piękną Nefretiti i przebiegłą Kleopatrę, a także kobietę-wezyra, kobiety-skrybów, Boskie Adoratorki i świątynne muzykantki. Egipcjanka mogła poślubić mężczyznę, którego sama wybrała, mogła się rozwieść, mając zapewnione alimenty, mogła też bez przeszkód dziedziczyć lub przekazywać spadek – wszak to na jej barkach spoczywało szczęście rodziny. Miała więc prawo kierować przedsiębiorstwem lub majątkiem ziemskim lub poświęcić się służbie bogom. W porównaniu z innymi kulturami świata starożytnego pozycja, jaką egipskiej kobiecie dawała cywilizacja faraonów, była wyjątkowa.

„Egipcjanki”, Jacq Christian, Świat Książki.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Zapomniany skarb

Następny artykuł

Rewolucjonistki w garderobie

Polecane dla Ciebie

Szkolenia