ZUS: niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców

 2 minuty

skladka-zdrwotna-zus-przedsiebiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił przedsiębiorcom nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. na łączną kwotę niemal 1,36 mld zł. Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty, powinni go otrzymać na rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 r.

Przelewy do płatników ZUS

Niedługo ZUS zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak poinformował PAP Grzegorz Dyjak z centrali ZUS, do 4 lipca 2024 r. obsłużono 99 proc. wniosków. W sumie wpłynęło ich do ZUS ponad 807 tys. na łączną kwotę 1,59 mld zł.

„Pierwsze przelewy do płatników ZUS przekazał 10 maja 2024 r. Rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców” – podał Dyjak. „U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości. Kolejne transze czekają na wypłatę” – dodał.

Co, jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę?

Jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę z rocznego rozliczenia, ZUS musi ją rozliczyć na koncie płatnika. Ma na to czas do końca 2024 r., jednak obsługa rozliczeń została uruchomiona 6 czerwca 2024 r. Jak podał ZUS proces ten właśnie dobiega końca.

„W sumie na kontach blisko 397 tys. płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. kwoty do rozliczenia. Kolejne kwoty wkrótce zostaną zaksięgowane” – przekazał ZUS.

Bieżące saldo z uwzględnieniem rocznego rozliczenia jest dostępne w profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik może zawnioskować o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki. (PAP)

źródło: PAP