Zmarły kolejne osoby zakażone Legionellą

 3 minuty

legionella

Troje pacjentów zakażonych bakterią Legionella pneumophila zmarło, a liczba osób hospitalizowanych, u których potwierdzono zakażenie bakterią, wzrosła do 71 – poinformował serwis Politykazdrowotna.com.

Legionelloza na Podkarpaciu

Trwa dochodzenie epidemiologiczne wszczęte przez sanepid. W poniedziałek będą znane pierwsze wyniki próbek pobranych z miejskich wodociągów. 10 zakażonych osób przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) przy ul. Szopena. Trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej i ich stan jest ciężki. Czterech pacjentów jest w klinice nefrologii, a pozostałe osoby są w klinice gastroenterologii, klinice urologii i na onkologii. Stan siedmiu pacjentów z legionellozą w USK się poprawił.

Ofiary choroby

„Pierwsza osoba, która zmarła, była w podeszłym wieku, z wielochorobowością, leczona onkologicznie, z bardzo obniżoną odpornością” – wskazał rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Andrzej Sroka.

Kolejnymi ofiarami legionellozy są dwie osoby hospitalizowane w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie, które należy do USK. Jak dodał rzecznik, osoby te także miały choroby współistniejące.

„Jeden z pacjentów przebywał na oddziale alergologii, został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim. Drugi zmarły pacjent przebywał na oddziale chemioterapii” – powiedział Andrzej Sroka.

Jak nieoficjalnie ustaliła PAP, pierwsza ze zmarłych osób to kobieta w wieku ponad 80 lat, dwie kolejne osoby to mężczyźni w wieku około 70 lat.

Środki ostrożności

Sroka pytany o wprowadzanie obostrzeń i środków ostrożności w związku z zakażeniami legionellą odpowiedział, że słuchawki prysznicowe zostały zdezynfekowane i ograniczono ich używanie. Zwiększono także chlorowanie wody na oddziałach.

„Na chwilę obecną nie wprowadzamy ograniczenia ani zakazu odwiedzin, ale ostateczna decyzja dotycząca wejścia osoby z zewnątrz na oddział należy do kierownika oddziału albo lekarza dyżurnego” – dodał rzecznik.

Jak wynika z danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie łączna liczba pacjentów z potwierdzonym wynikiem w kierunku Legionella pneumophila w woj. podkarpackim na dzień 23 sierpnia wynosi 71. (we wtorek było ich 51). Spośród nich 68 osób jest hospitalizowanych w Rzeszowie, dwie w powiecie rzeszowskim. Jedna osoba w Dębicy, druga w Przemyślu.

źródło: Politykazdrowotna.com