Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat

 2 minuty

szczepionka-bez-zapisow

Od 12 grudnia będzie można rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat – poinformował w czwartek 8 grudnia br. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Szczepionki dla dzieci już w Polsce

„Do Polski przybyło 504 tys. dawek szczepionek, co wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. W miarę potrzeb, MZ domówi kolejne partie dawek szczepionek przeciw COVID-19” – poinformował szef MZ. „Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać tę szczepionkę w naszym systemie informatycznym. To są takie same procedury, jakie obowiązywały w przypadku innych grup wiekowych” – zaznaczył.

Jak poinformował rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz, preparaty zamówiło już 76 punktów szczepień, a 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Kiedy szczepienia dzieci przeciw COVID-19?

Jak poinformował szef resortu, w nocy z 11 na 12 grudnia br. wystawione zostaną e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat. Od poniedziałku 12 grudnia rodzice będą mogli zarejestrować swoje dzieci na szczepienie przeciw COVID-19 poprzez; moje IKP, infolinię szczepień oraz bezpośrednio w punktach szczepień.

Jak przypominają przedstawiciele resortu, kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz, także szczepienia będą odbywać się w punktach, gdzie przyjmuje lekarz.

Jakie szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do lat 5?

W ubiegłym miesiącu Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozszerzenie wskazań do stosowania szczepionki przeciw COVID-19 na najmłodsze dzieci (poniżej 5. r.ż.). Decyzja dotyczy szczepionek Comirnaty (Pfizer-BioNTech) oraz Spikevax (Moderna).

W Polsce dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat będą szczepione preparatem Comirnaty od Pfizer-BioNTech.

Zgodnie z rekomendacją EMA szczepionki Comirnaty podawane mogą być małym pacjentom w schemacie podstawowym trzech dawek: dwie dawki w odstępie trzech tygodni oraz dawka trzecia, podawana co najmniej osiem tygodni od przyjęcia drugiej dawki.

Dawka pediatryczna wynosi trzy mikrogramy. Dzieci starsze, do 11. r.ż. – 10 mikrogramów. Młodzież i dorośli – 30 mikrogramów.

źródło: Politykazdrowotna.com