Wyspa Bogów – Klejnot Tropików

 6 minut

krajobrazy Bali

Umiarkowane temperatury, 300 bezchmurnych dni w roku, zjawiskowe, białe plaże, wspaniałe zabytki, mieszanka kultur i tradycji – to wystarczy, by niewielką indonezyjską wyspę Bali uznać za ostatni raj na ziemi.

Położona w archipelagu Małych Wysp Sundajskich Bali, nazywana Wyspą Bogów lub Klejnotem Tropików, to od lat zakątek uznawany za najlepsze miejsce na wakacje w całej Indonezji. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, którzy opuszczają wyspę oczarowani, z mocnym postanowieniem powrotu. Nic dziwnego – miejsce zachwyca cudownymi krajobrazami, rajskim pasem wybrzeża i fascynującą kulturą. W dodatku Bali to także jedno z najsłoneczniejszych miejsc na ziemi. Panuje klimat równikowy wilgotny o średniej rocznej temperaturze powietrza 25-27 st. C.

Powierzchnia Bali to zaledwie 5,6 tys. km2. Turyści zaczęli masowo pojawiać się tu w 1969 r., kiedy oddano do użytku lotnisko Ngurah Rai w Denpasar. Obecnie ma ono regularne połączenia z wieloma portami lotniczymi na terenie kraju i kontynentu, ale też Europy.

Pieprz, rafa i wulkany
Wyspa zachwyca bogactwem fauny i flory, bujną rafą koralową, wulkanicznym krajobrazem pełnym pól ryżowych, plantacji pieprzu i herbaty. Nieodzowną częścią spektakularnych widoków jest architektura. Kolonialne budowle, pałace balijskich władców, hinduistyczne świątynie i egzotyczne dzieła sztuki zapierają dech w piersiach. Na wyspie nie może powstać żaden budynek, który będzie przewyższał palmę. To jeden z powszechnie panujących zwyczajów, który z czasem przeobraził się w panujące prawo.

Popularne kurorty
Wśród najpopularniejszych miejscowości na wyspie jest kurort Lovina. Swoją popularność zawdzięcza plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Osoby preferujące białe plaże wybierają m.in. Kuta Beach na południu wyspy. Znajdziemy tam także liczne bary, knajpki i kluby. To raj dla imprezowiczów i dobre miejsce dla początkujących surferów, którzy mogą korzystać z usług licznych szkółek.

Raj podniebienia
Bali słynie także z doskonałej kuchni. Najpopularniejszymi produktami są te, których jest tam pod dostatkiem – owoce morza i ryż. Mówi się, że Balijczycy potrafią wyhodować praktycznie wszystkie gatunki ryżu i podawać go na niezliczoną ilość sposobów.

Przekaż pacjentowi:

 • Turyści podróżujący do Indonezji z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż 30 dni. Mogą to zrobić, jeśli zależy im na dłuższym pobycie.
 • Na granicy trzeba będzie przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy oraz bilet powrotny do kraju.
 • Zdarza się, że służby celne nie pozwalają na przewiezienie przez granicę leków, jeśli nie posiadają one nazw międzynarodowych.
 • Sumę pieniędzy powyżej 100 mln rupii indonezyjskich (blisko 7 tys. dolarów) należy zadeklarować. Gdy zamierza się wywieźć kwotę wyższą niż podana, trzeba postarać się o specjalną zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego.
 • Warto również mieć na uwadze, że w Indonezji występuje zagrożenie trzęsieniami ziemi i, co za tym idzie, również tsunami. Ponadto od listopada do kwietnia zdarzają się tu również często gwałtowne powodzie.

Zalecenia zdrowotne:

 • Wyjazd na inny kontynent wymaga dobrego ubezpieczenia. Błędem jest zakup najtańszej polisy. Dobre ubezpieczenie będzie zawierało zarówno OC, jak i NNW oraz wysokie sumy kosztów leczenia, co jest istotne, gdy zajdzie konieczność skorzystania z prywatnej służby zdrowia czy z transportu medycznego.
 • Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, sanepid może niektóre rekomendować, dlatego przed wyjazdem warto się zapoznać z najnowszymi wskazaniami.
 • W przypadku Bali, ale także całej Indonezji, zaleca się następujące szczepienia: błonica, tężec, odra, świnka, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wścieklizna oraz japońskie zapalenie mózgu (miejsca występowania: Bali, Kalimantan, Jawa, Nusa Tenggara, Papua, Sumatra). Jeśli w przeszłości byliśmy szczepieni na którąkolwiek z wymienionych chorób, warto poddać się szczepieniom przypominającym.
 • W przypadku wjazdu do Indonezji z regionów, gdzie występuje żółta febra (Afryka i Ameryka Południowa) miejscowe władze mogą wymagać od nas okazania dokumentu poświadczającego szczepienie przeciw tej chorobie.
 • Na Bali raczej nie występuje malaria, za to w innych regionach Indonezji już tak (m.in. Sumatrze, Sulawesi, Kalimantan – Borneo i Nusa Tenggara Barat – włączając wyspę Lombok). Jeśli planujemy choćby krótki pobyt w którymś z tych miejsc, koniecznie należy zgłoście się do lekarza i zadbać o ochronę przeciwmalaryczną.
 • W apteczce osoby podróżującej do Indonezji nie może zabraknąć leków przeciwbólowych, kremów z filtrem UV oraz preparatów na ewentualne poparzenia słoneczne. Należy zabrać też leki na biegunkę i zatrucia pokarmowe, podstawowe środki opatrunkowe oraz leki przyjmowane przewlekle.
 • Warto spakować długie spodnie oraz pełne buty – przydadzą się, gdy planujemy wycieczkę w dżunglę lub miejsca występowania wysokiej trawy. W Indonezji żyje bowiem wiele gatunków węży.
 • Należy powstrzymywać się przed piciem napojów zawierających Arak, czyli tradycyjny alkohol o smaku anyżowym, popularny w Azji. W ostatnich latach zdarzało się bowiem, że pijący go turyści zatruwali się alkoholem metylowym.

Zobacz też

Zwiedzaj online!

Jak zacząć biegać?

Kwietne podróże po Europie

Weź mamę na wakacje

Barką przez Francję

Podróże pełne smaku