Wykryj jaskrę, ocal wzrok

 3 minuty

Aby wziąć udział w wykładzie, wystarczy 9 marca 2016 r. wejść na stronę:

www.wykryjjaskre.pl

Start: godzina 19:00

***

Jaskra jest pierwszą przyczyną ślepoty na świecie (wg Światowej Organizacji Zdrowia). W skali globalnej na jaskrę cierpi około 65  mln. ludzi i szacuje się, że liczba ta wzrośnie w roku 2020 do ok. 76 mln. W Polsce wg ostatnich danych GUS zarejestrowanych jest ponad 400 tys. pacjentów z tą chorobą, ale z powodu niskiej wykrywalności jaskry w naszym kraju, szacuje się, że może ich być nawet 700 tys.

Mimo kilku dotychczas przeprowadzonych ogólnopolskich  akcji edukacyjnych nadal leczy się jedynie 3-4 na 10 chorych, pozostali tracą wzrok, nie zdając sobie z tego sprawy. Osoby, które szczególnie powinny się przebadać to te, które mają jaskrę w najbliższej rodzinie, krótkowidze, narażone na ciągły stres, z bardzo niskim ciśnieniem ogólnym, migrenami i diabetycy.

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego prowadzącego impulsy z oka do mózgu. Nerw ten składa się z ponad miliona mikroskopijnych włókienek, czyli neuronów. W jaskrze ulegają one stopniowej, powolnej degeneracji i zanikowi. Objawia się to powstawaniem w polu widzenia – czyli obrazie otaczającego nas świata odbieranym przez oko – „pustych miejsc” – zwanych fachowo mroczkami. Przez całe lata chory ich zupełnie nie zauważa, ponieważ wszystko dzieje się bardzo wolno, a kora mózgowa przyzwyczaja nas do ich braku. W późnych stadiach choroby ubytki stają się bardzo duże i utrudniają codzienne funkcjonowanie, a w ostateczności może dojść do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty.

Przyczyny jaskry nie są do końca poznane. Wiemy dziś, że może ją wywoływać podwyższone ponad normę ciśnienie w gałce ocznej, zaburzenia krążenia krwi czy skłonności genetyczne. Choroba dotyka najczęściej ludzi po 60-tce, jednak sporą grupę pacjentów stanowią ludzie młodzi i aktywni zawodowo.

Jak wspomniano, jaskra nie daje żadnych ewidentnych objawów, jak np. pogorszenie ostrości wzroku, zaczerwienienie czy ból, dlatego pacjenci nierzadko zgłaszają się do okulisty  z chorobą w znacznym stopniu zaawansowania, kiedy niewiele już można zrobić. Jednak jaskra dostatecznie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona może zostać z powodzeniem zahamowana. Pacjent ma szansę zachować dobry wzrok do końca życia, nie musząc ograniczać swojej dotychczasowej aktywności.

W celu przebadania się w kierunku jaskry najlepiej udać się do specjalistycznego ośrodka, dysponującego odpowiednią aparaturą diagnostyczną, jak np. perymetrem komputerowym do badania pola widzenia, tomografem siatkówkowym czy analizatorem grubości włókien nerwowych. Jaskrę można leczyć kroplami do oka (najczęściej), zabiegami laserowymi lub chirurgicznymi.

Informacje merytoryczne opracował dr n. med. Jaromir Wasyluk, Centrum Okulistyczne OPTIMUM w Warszawie

***

Prowadzony od 2012 roku program  „WYKRYJ JASKRĘ – OCAL WZROK” ma na celu edukację osób najbardziej zagrożonych wystąpieniem jaskry oraz przeprowadzenie bezpłatnych przesiewowych badań okulistycznych. W ramach programu odbywają m.in. się bezpłatne badania pod kątem jaskry w specjalnie przygotowanych centrach edukacyjnych.