Wybór formuły prawno-organizacyjnej

 6 minut

Rozwiązaniem umożliwiającym większą stabilność prowadzenia apteki jest wybór innej niż jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też spółka cywilna formy jej prowadzenia lub skorzystanie z możliwości przekształcenia dotychczasowej formy działalności gospodarczej na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. A zatem spółkę cywilną możemy przekształcić w każdą spółkę prawa handlowego. Do dyspozycji, zgodnie z art. 551 KSH, mamy zatem nie tylko spółkę jawną, ale również spółkę partnerską, spółkę komandytową i komandytowo-akcyjną oraz spółkę z o.o. i spółkę akcyjną. Przy czym najpopularniejsza wśród małych i średnich przedsiębiorców jest spółka jawna (zwolnienie ze sporządzenia aktu notarialnego, brak posiadania minimalnego majątku podczas zakładania spółki, możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, brak ryzyka jak w spółce z o.o. podwójnego opodatkowania dochodu z tytułu dywidendy).

W przypadku natomiast większych sieci aptek częściej zakładana jest spółka z o.o. I najważniejsze – zarówno w przypadku spółki jawnej jak i z o.o. nie potrzeba występować o nowe zezwolenie, gdyż przechodzi ono na przekształconą spółkę na zasadzie tzw. sukcesji generalnej.

Najłatwiej jest przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną. Przekształcenie polega na zwykłym zgłoszeniu dotychczasowej spółki cywilnej jako spółki jawnej do rejestru przedsiębiorców (KRS). W tym celu należy złożyć wniosek rejestracyjny na formularzu KRS-W1 (formularz podstawowy) wraz z załącznikami: KRS-WB (dane wspólników), KRS-WK (wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki), KRS-WM (przedmiot działania).

Strony: 1 2 3 4