Woda: życie, zdrowie, uroda – profilaktyka według NFZ

 2 minuty

woda-mineralna

Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych, takich jak hormony czy enzymy – przypominają eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zachowaj równowagę wodną!

„Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie” – tłumaczy dr Jerzy Odonicz-Czarnecki, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.

Wyjazd do sanatorium

W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych. Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako „wyjazdy do wód”! Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy, np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, przedstawiciele świata kultury i sztuki. Dziś z tej formy leczenia może korzystać każdy nas.

Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska?

Skierowania do sanatoriów lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz także w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Do sanatorium z e-skierowaniem

Co daje picie wody?

Woda:

  • pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała
  • reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu,
  • ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami,
  • uczestniczy w procesie trawienia,
  • usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii.

Więcej informacji na temat zbawiennych właściwości wody znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl