Wirtualna rzeczywistość pomoże w diagnozie problemów z równowagą

 2 minuty

lekarz w goglach 3d

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Tradycyjnie badania zdolności utrzymywania równowagi bazują na pomiarach zachowania ciała pacjenta na specjalnych platformach, na których stoi się zazwyczaj przez 30 sekund z otwartymi lub zamkniętymi oczami. Diagnoza opiera się na analizie zmierzonych wielkości opisujących ruch ciała, jednak nie zawsze daje pełny obraz tego, co dzieje się z narządem równowagi badanego.

Nad nową metodą szybkiej detekcji problemów z równowagą za pomocą wirtualnej rzeczywistości pracują naukowcy z Politechniki Śląskiej wraz z fizjoterapeutami. „W swoich badaniach wykorzystujemy wirtualną rzeczywistość, aby sprowokować pewne zachowania badanego w tzw. konflikcie bodźców sensorycznych” – mówi prof. Jacek Jurkojć z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. „Wprowadzamy swoistego rodzaju niespójność pomiędzy bodźcami odbieranymi przez różne zmysły pacjenta. Mówiąc inaczej, dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości co innego pacjent widzi, a co innego odczuwa jego ciało. Nasze badania pozwalają sprawdzić, jak pacjent reaguje na taką rozbieżność (…). W efekcie takiej analizy możemy rozgraniczyć, na ile w utrzymywaniu równowagi bazujemy na tym co czujemy, widzimy lub na tym co rejestrowane jest przez narząd przedsionkowy oraz określić, czy nasze ciało wykonuje dodatkowe ruchy, wskazujące na zaburzenia równowagi” – dodaje naukowiec.

Kolejnym etapem tych badań będzie ich wykorzystanie w diagnostyce zaburzeń równowagi. „Razem z fizjoterapeutami opracowujemy metodykę badań diagnostycznych, które będą szybko wykrywać zaburzenia równowagi na ich bardzo wczesnym etapie, kiedy nie jest to widoczne w metodach standardowych” – mówi prof. Jurkojć. Jak dodaje, takie analizy pozwolą w przyszłości na szybkie wykrywanie chorób, w przebiegu których pacjenci mają problemy z równowagą. Są to m. in. choroby laryngologiczne, schorzenia układu nerwowego (np. stwardnienia rozsianego), czy choroby systemowe (np. nadciśnienia tętniczego).