Wiceminister Zdrowia na temat nowelizacji ustawy refundacyjnej

 3 minuty

ustawa-refundacyjna-nowelizacja

Wkrótce ukaże się raport z realizacji zadań zawartych w polityce lekowej państwa za okres 2018-2022, jak też raport podsumowujący 10 lat funkcjonowania ustawy refundacyjnej – zapowiedział Wiceminister Zdrowia, Maciej Miłkowski. Poinformował również, że kwestia nowelizacji ustawy refundacyjnej ma zostać podjęta na posiedzeniu Rady Ministrów – informuje Rynekzdrowia.pl.

Polityka lekowa. Raport 2018-2022

Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że resort opracowuje szczegółowy raport dotyczący dokumentu „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” obejmujący okres działań rządu w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022. Wkrótce ma zostać opublikowany.

Jednocześnie MZ pracuje nad przygotowaniem raportu obejmującego okres dziesięciu lat funkcjonowania ustawy refundacyjnej.

Problemy z wytwarzaniem substancji czynnych

Odnośnie dostępności pacjentów do leków, Miłkowski zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia intensywnie współpracuje z branżą farmaceutyczną. Przyznał, że niektóre firmy mają problemy związane z produkcją leków. Dodał, że problemy dotyczą także wytwarzania substancji czynnych (API). Wskazał, że występują one w całej Unii Europejskiej.

„Cały czas zmienia się lista leków zagrożonych wywozem. Podejmujemy decyzje o zakazie eksportu. Bardzo mocno współpracujemy z branżą, jak też z Izbą Lekarką oraz wszystkimi naszymi jednostkami w tym zakresie, aby zabezpieczyć polski rynek” – zaznaczył Miłkowski.

Wiceminister podczas konferencji przyznał też, że polityka lekowa w zakresie programów lekowych jest bardzo dobrze skonstruowana. Pacjent, który zakwalifikował się do programu jest „właściwie zaopiekowany”, jednak, jak dodał, „brakuje tam diagnostyki, czy monitorowania pacjenta przed rozpoczęciem leczenia”.

„Nie ma jasnej zasady, kto jest lekarzem prowadzącym w danej jednostce chorobowej oraz kto koordynuje cały proces leczenia” – powiedział Miłkowski.

Polski rynek badań klinicznych

Wiceminister zwrócił także uwagę na polski rynek badań klinicznych. Jak mówił Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ściśle współpracuje z Agencją Badań Medycznych w zakresie podejmowania większej ilości badań niekomercyjnych oraz komercyjnych.

„Dla wielu firm farmaceutycznych polski rynek jest jednym z głównych rynków badań klinicznych. Te badania bardzo mocno się u nas rozwijają, także poprzez budowę Centrów Badań Klinicznych” – wskazał Miłkowski.

Zapowiedział również, że ustawa o badaniach klinicznych jest cały czas procedowana i niebawem „przejdzie na dalszy etap”.

źródło: Rynekzdrowia.pl