WHO ostrzega: „Long covid” może być poważnym problemem w Europie

 2 minuty

nowa-faza-pandemii

Według naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, w pierwszych dwóch latach pandemii co najmniej 17 mln osób w 53 państwach Europejskiego Regionu WHO mogło doświadczyć tzw. „long covid”. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa kraje europejskie do poważnego podejścia do opieki nad pacjentami, którzy przebyli chorobę Covid-19, apelując o inwestycje w badania i tworzenie planów rehabilitacji pocovidowej – informuje Medexpress.pl.

Pokovidowe powikłania

Przeprowadzone przez naukowców modelowanie wykazało, że na powikłania pocovidowe dwukrotnie bardziej narażone są kobiety. Ryzyko drastycznie wzrasta u osób, które ciężko przechodziły Covid-19 i były hospitalizowane.

„Chociaż wciąż musimy się wiele nauczyć o „long covid”, a zwłaszcza o tym, jak prezentuje się w populacjach zaszczepionych i nieszczepionych oraz jak wpływa na reinfekcje, dane te podkreślają pilną potrzebę dalszych analiz, większych inwestycji, większego wsparcia i większej solidarności z tymi, którzy doświadczają tego stanu” – mówi dr Hans Henri P. Kluge, Dyrektor Regionalny WHO Europa.

„Miliony ludzi w naszym regionie, w Europie i Azji Środkowej, cierpią na wyniszczające objawy wiele miesięcy po początkowej infekcji Covid-19. Nie mogą dalej cierpieć w milczeniu. Rządy i partnerzy w dziedzinie zdrowia muszą współpracować, aby znaleźć rozwiązania oparte na badaniach i dowodach” – dodaje.

Czym jest „long covid”?

Do objawów „long covid” zalicza się zmęczenie, duszność i dysfunkcje poznawcze, polegające m.in. na uczuciu splątania i problemach z pamięcią. Powikłania pocovidowe mogą znacznie wpływać na samopoczucie psychiczne. WHO Europa ogłosiła oficjalne partnerstwo z Long COVID Europe, zrzeszającą 19 stowarzyszeń pacjentów z siedzibą w państwach członkowskich w całym regionie europejskim.

źródło: Medexpress.pl