Nowość!
Skrót informacji
Po informacji o wystąpieniu USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), organizacja ta planuje zmniejszenie dwuletniego budżetu o 400 mln dolarów – przekazała agencja Reutera, powołując się na dokument dyskutowany przez Radę Wykonawczą WHO.
Otwierając posiedzenie Rady, dyrektor generalny organizacji, Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że ma nadzieję na rozpoczęcie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi. „Zachęcamy USA i inne państwa członkowskie do przekazywania nam sugestii na temat tego, jak możemy służyć lepiej krajom i ludzkości” – oznajmił.
Rada zaplanowała ograniczenie budżetu z 5,3 mld dolarów do 4,9 mld dolarów. „W związku z odejściem największego płatnika budżet nie może stanowić zwykłej kontynuacji” – napisano w dokumencie, przekazanym Reutersowi. USA pokrywały dotychczas około 18 proc. budżetu WHO – przypomniała agencja.
Zdaniem części członków Rady WHO powinna wysłać sygnał, że ogólny kierunek działań organizacji zostanie utrzymany, pomimo wszelkich przeciwności – przekazał Reuters.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z WHO natychmiast po inauguracji, czyli po 20 stycznia. W ubiegłym tygodniu urzędnikom amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zakazano komunikowania się z WHO.
Tedros poinformował wówczas, że mimo zakazu WHO „nadal przekazuje (Amerykanom) informacje, ponieważ ich potrzebują”. Szef WHO wezwał kraje członkowskie do naciskania na decydentów w Waszyngtonie, aby „ponownie rozważyli” decyzję o wyjściu USA z organizacji.
Wśród licznych współczesnych kryzysów zdrowotnych WHO zajmuje się obecnie powstrzymaniem epidemii gorączek krwotocznych spowodowanych przez wirusa Marburg (w Tanzanii) oraz Ebola (w Ugandzie). WHO przeciwdziała również epidemii mpox w Demokratycznej Republice Konga i monitoruje rozwój ptasiej grypy.
Zdaniem Matthew Kavanagha z wydziału polityki zdrowotnej na uniwersytecie Georgetown USA czerpały z WHO rozliczne korzyści, a wyjście z tej organizacji „z całą pewnością doprowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych u Amerykanów”. (PAP)
Webinar 2. Narzędzia niezbędne do wykonywania przeglądów lekowych – cz. 2
Stołeczna OIA publikuje zestawienie zmian w działaniu aptek, które wnosi nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej