WHO: 142 tys. osób zmarło na odrę w 2018 r.

 2 minuty

szczepionka w dloniach

źródło: Rynekaptek.pl

Zgodnie z danymi WHO, w 2018 r. epidemia odry najmocniej dotknęła Liberię, Ukrainę, Demokratyczną Republikę Konga, Madagaskar i Somalię. Zachorowania tylko w tych pięciu państwach stanowią prawie połowę wszystkich przypadków na świecie. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreysus powiedział, że „fakt, iż jakiekolwiek dziecko umiera na chorobę taką jak odra, której można zapobiegać za pomocą szczepionki, jest po prostu skandalem i zbiorową porażką ochrony najbardziej narażonych dzieci na świecie”.

Stany Zjednoczone zgłosiły najwyższą liczbę przypadków odry od 25 lat. W Europie już cztery kraje – Albania, Czechy, Grecja i Wielka Brytania – straciły po wybuchach epidemii status krajów wolnych od odry.

W Polsce od 1 stycznia do 15 listopada br. zanotowano 1381 przypadków odry – wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 187 przypadków.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób na świecie. Przenosi się o wiele łatwiej niż ebola, gruźlica czy grypa.