W weekend zrób coś dla siebie

 6 minut

Tegorocznym przebojem w rankingach najlepszych pomysłów na spędzanie weekendu są dwudniowe szkolenia i kursy. Można na nich zdobyć nowe umiejętności, dowiedzieć się więcej o samym sobie, a przy okazji rozwijać się towarzysko. Oto przegląd najciekawszych propozycji weekendowej samorealizacji.

Podkreśl swoją wartość
Prawdziwym weekendowym hitem są ostatnimi czasy zajęcia z autokreacji. Podczas szkolenia dowiesz się, jak postrzegają cię inni, jakie błędy w komunikacji popełniasz i jak powinnaś zmienić swój wizerunek, by w pracy cieszyć się szacunkiem i autorytetem, a prywatnie zyskać sympatię otoczenia. W czasie zajęć poznasz swoje mocne i słabe strony. Dowiesz się, jak radzić sobie z problemami w relacjach z innymi. Prowadzący podpowiedzą, jakich gestów powinnaś unikać i co musisz zrobić, by być postrzegana jako osoba pewna siebie i kreatywna. W ofercie niektórych kursów są także porady stylistów, którzy doradzają ci, jak powinnaś zmienić swój wygląd, by poczuć się pewnie.
– Nie jest tajemnicą, że metamorfoza wyglądu może pomóc osiągnąć sukces w pracy i na gruncie prywatnym – przyznaje stylistka Anna Goniec, która podczas zajęć z autokreacji doradza swoim kursantkom odpowiednią fryzurę i strój, proponuje też makijaż idealny do pracy.
Fachowe porady pomagają poczuć się pewniej nawet w tak stresujących sytuacjach, jak rozmowa kwalifikacyjna czy trudny egzamin zawodowy. Dzięki wskazówkom nawet bardzo zdenerwowana możesz sprawiać wrażenie osoby opanowanej i kompetentnej. Kursy obejmują zwykle 15-20 godz. sesji. Organizują je prywatne agencje doskonalenia zawodowego, ale też instytucje samorządowe i urzędy pracy, które bazują na programach unijnych.

Antidotum na brak czasu
Jeśli jesteś wiecznie zabiegana i wydaje ci się, że na nic nie możesz znaleźć czasu, skorzystaj z kursu zarządzania czasem. to prawdziw przebój sezonu. Pod dwudniowym szkoleniu zapomnisz, co to nerwowa bieganina i notoryczne spóźnienia. Dowiesz się, jak stworzyć racjonalny harmonogram, który pomoże Ci pamiętać o ważnych sprawach, w natłoku obowiązków służbowych znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół i chwilę relaksu tylko dla siebie. Ponadto nauczysz się stawiać sobie realne cele i jeden po drugim, sukcesywnie je realizować. I najważniejsze – co podkreślają chórem wszyscy specjaliści w dziedzinie zarządzania czasem – wreszcie nauczysz się odróżniać i segregować rzeczy ważne, istotne, od tych trywialnych, niewymagających natychmiastowej reakcji.
– Dobra organizacja oznacza mniej stresu w codziennym działaniu –  zapewnia Roman Zagórny, trener, psycholog. – Taki kurs pomoże Ci uniknąć wszystkich niepotrzebnych sprzeczek, bo każdy będzie znał swoje zadania i nie będzie miejsca na bezproduktywne dyskusje o wkładzie pracy na rzecz domu poszczególnych członków rodziny. Wszystko będzie przecież wcześniej ustalone – dodaje.

Tandem w chmurach
Cierpisz na brak mocniejszych przeżyć? Brakuje ci adrenaliny? Dlaczego nie zafundujesz sobie skoku spadochronowego? Rzecz jasna w weekend nie nauczysz się skakać samodzielnie. Ale możesz skorzystać z tzw. skoków w tandemie. Jak zapewniają organizatorzy podniebnych szaleństw, tandem to bardzo przyjemna forma rekreacji, zapewniająca dużą dawkę adrenaliny, przy minimalnym stresie i pełnym bezpieczeństwie. Skoki tandemowe zdecydowanie różnią się od tradycyjnych skoków desantowych oferowanych w regionalnych aeroklubach.
– Początkujący skoczek pasażer ubrany jest w specjalną uprząż, którą podpina się do uprzęży instruktora – tłumaczy Jeremi Płoszewski, instruktor skoków spadochronowych. – Skoki tandemowe wykonywane są z wysokości 4000 m, co daje możliwość pełnego doświadczenia swobodnego spadania, które trwa ok. 50 sekund. Otwarcie spadochronu głównego następuje na wysokości 1700 m, co pozwala na relaksujące szybowanie przez ok. 5 min. W tym czasie pasażer może sterować spadochronem do wysokości 500 m, po czym oddaje sterówki pilotowi tandemu – tłumaczy Płoszewski.
– Aby wykonać tandemowy skok spadochronowy nie trzeba przechodzić badań lekarskich – zapewnia instruktor. – Po przyjeździe na lotnisko przechodzi się tylko krótkie przeszkolenie, w którym wyjaśniamy, jak należy ułożyć ciało podczas swobodnego spadania. Potem wyposażamy osobę w uprząż, kombinezon oraz gogle. Istnieje również możliwość nagrania całego skoku na płycie DVD, oraz wykonanie zdjęć, co na pewno będzie wspaniałą pamiątką.

Damska samoobrona
Jeśli jesień witasz zwykle pełna niechęci i apatii, świetnym sposobem na spędzenie kilku powakacyjnych weekendów będzie dla ciebie kurs samoobrony. Na zajęciach organizowanych specjalnie dla kobiet panie uczą się nie tylko, jak bronić się podczas napadu i jak radzić sobie z zaczepkami obcych.
– Taki kurs dzięki ćwiczeniom fizycznym pozwala rozładować nagromadzony w ciągu tygodnia stres i dzięki endorfinom, które organizm wydziela podczas treningu, znacząco poprawia nastrój – wyjaśnia Ewelina Strzelińska, instruktorka samoobrony, posiadaczka czarnego pasa w judo.
Szkolenia rozpoczynają się zwykle od nauki rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich, treningu pewności siebie i zachowania przy spotkaniu z napastnikiem. Kursantki uczą się reagować stosownie do poziomu zagrożenia i w miarę postępów poznają tajniki rozwiązywania konfliktów poprzez fizyczną bądź słowną samoobronę. Kursyt samoobrony dla kobiet nie wymagają zwykle od kursantek specjanego przygotowania sprawnościowego. Oparte są zwykle na całościowym systemie obrony przed wszelkimi formami przemocy, obejmującym zarówno trening psychologiczny jak i praktyczną naukę skutecznych metod samoobrony przeznaczonym dla każdej kobiety niezależnie od warunków fizycznych.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej