We Francji wykryto nowy wariant koronawirusa

 2 minuty

laborant w kombinezonie wlaboratorium pobiera probki

We Francji w jednej ze szkół w regionie administracyjnym Bretania na północnym-zachodzie kraju wykryto nowy wariant koronawirusa – poinformowała gazeta „The Jerusalem Post”, którą cytuje rozgłośnia RMF FM.

O zakażeniu 24 osób nowym wariantem SARS-CoV-2, znanym pod nazwą B.1.X, lub B.1.640, powiadomiła francuska gazeta „Le Telegramme”. W ubiegłym miesiącu, gdy w jednej ze szkół rozpoznano infekcję nowym szczepem, władze zmuszone były do zamknięcia połowy klas – informowano wówczas.

Francuska Regionalna Agencja Zdrowia przekazała, że od 26 października br. nie zanotowano żadnego przypadku nowego wariantu SARS-CoV-2, niemniej instytucja zaznacza, że wciąż sytuację monitoruje.

Niedużą liczbę infekcji nowym szczepem rejestrowano też w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Włoszech, jednak zakażenia Deltą wciąż pozostają dominujące – podała gazeta „The Jerusalem Post”.

„Ten wariant pokazuje, że jeżeli pozostawisz jakąś cześć światowej populacji bez dostępu do szczepionek (przeciw Covid-19), to wirus będzie się dalej powielał i tworzył nowe warianty” – komentował prof. Cyrille Cohen z Uniwersytetu Bar Ilan w Tel Awiwie. „Nie chcę straszyć ludzi. Na razie mamy tylko trochę przypadków B.1.640, na których może się skończyć i być może za kilka miesięcy wszyscy o tym wariancie zapomnimy” – skonkludował profesor.

źródło: RMF FM