Wczesna menopauza to wyższe ryzyko chorób serca

 2 minuty

Kobiety przechodzące menopauzę przed 40. r.ż. są w większym stopniu narażone na rozwój niewydolności serca i migotanie przedsionków – informuje „European Heart Journal”, pismo wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, na które powołuje się serwis Stronazdrowia.pl.

Wczesna menopauza nie jest dobra dla serca

Naukowcy z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 1,4 mln kobiet, z których 2 proc. przeszło menopauzę przed 40. rokiem życia (średnio w wieku 36,7 lat). Badacze zaobserwowali, że im szybciej występowała menopauza, tym większe było ryzyko wystąpienia niewydolności serca i migotania przedsionków po 60. r.ż.

U pań, które przeszły menopauzę przed 40. r.ż. ryzyko niewydolności serca było o 39 proc. większe, a ryzyko migotania przedsionków o 11 proc. większe niż u kobiet, u których wystąpiła ona po 50. r.ż. – wynika z badania.

Przedwczesna menopauza (przed 40. r.ż.) występuje u 1 proc. kobiet. Wcześniejsze badania wskazywały, że zarówno przedwczesne, jak i wczesne (przed 45. r.ż.) klimakterium ma związek z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak dotąd niewiele było dowodów na zwiększone ryzyko migotania przedsionków i niewydolności.

Gdy spada estrogen, cierpi układ krwionośny

Jak podkreślają badacze, choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiet rozwijają się zazwyczaj około 10 lat później niż u mężczyzn. Jest to związane z korzystnym działaniem estrogenu. Zaprzestanie miesiączkowania i spadek poziomu tego hormonu sprawia jednak, że kobiety stają się bardziej podatne na choroby serca.

„Kobiety doświadczające przedwczesnej menopauzy muszą mieć świadomość, że są w większym stopniu niż ich rówieśniczki narażone na rozwój problemów układu sercowo-naczyniowego. Może stanowić to motywację do zmiany nawyków ma zdrowsze” – przyznaje dr Ga Eun Nam, autorka analizy.

źródło: Stronazdrowia.pl