Aktualności
W przyszłym tygodniu nowelizacja przepisów ws. szczepień na grypę
3 minuty

W Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. To bardzo mało – powiedział Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska, o czym donosi serwis Rynekzdrowia.pl. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy, dzięki której aptekarz uzyska możliwość wystawienia recepty na szczepienie przeciw grypie.
Tylko 714 tys. osób zaszczepionych przeciw grypie w Polsce
Kraska wyjaśnił, że w poprzednich latach, z powodu obostrzeń covidowych liczba zakażeń grypą i innymi chorobami wirusowymi utrzymywała się na bardzo niskim poziomie.
„Teraz jest wysyp przypadków zakażenia grypą, ale nie tylko grypą, bo także wirusem RSV. To dotyczy głównie dzieci – połowa przypadków infekcji wirusowych to są infekcje u osób do 14. roku życia – wyjaśnił.
Poinformował, że zajętych jest 9,5 tys. łóżek pediatrycznych w szpitalach.
„Przed nowym rokiem zwiększyliśmy prawie o 1,5 tys. liczbę łóżek przeznaczonych dla młodych ludzi. W tej chwili to jest prawie 15 tys.” – zaznaczył.
Podkreślił przy tym, że dwa tygodnie temu wśród zakażeń dominował wirus RSV, teraz liczba zakażeń grypą i RSV jest podobna i wynosi około 13 proc.
Zdaniem wiceministra jesteśmy już na szczycie fali, ale jeszcze za wcześnie, by to stwierdzić.
„Ten okres świąteczny i noworoczny trochę zaburzył nam statystykę, więc czekamy na najbliższe informacje” – zastrzegł.
Wyjaśnił, ze szczyt zachorowań na grypę w poprzednich latach przypadał na przełom stycznia i lutego.
„Mam nadzieję, że to jest ten szczyt w tej chwili” – powiedział wiceminister zdrowia. Dodał, że w związku z powrotem dzieci do szkół po przerwie bożonarodzeniowej należy się spodziewać, że w najbliższych dniach wzrośnie liczba zakażeń.
Kraska poinformował, że w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się 714 tys. osób. „To jest naprawdę bardzo mało” – ocenił.
Zapewnił, że szczepionka przeciw grypie jest znana od lat i całkowicie bezpieczna. Dodał, że choć nie zabezpiecza ona w 100 proc. przed zakażeniem, to chroni przed ciężkimi powikłaniami, np. przed zachorowaniem na zapalenie mięśnia sercowego.
Nowelizacja przepisów ws. grypy w przyszłym tygodniu w Sejmie
Kraska przypomniał, że uprawnione do bezpłatnej szczepionki są kobiety w ciąży i osoby w wieku powyżej 75. r.ż., a do 50 proc. refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. r.ż., osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i osoby w wieku od 65. do 75. r.ż. Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 proc.
Zaznaczył, że aby się zaszczepić się w aptece, pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę. „Możemy ten kod uzyskać także przez teleporadę” – wyjaśnił.
„Chcemy to jeszcze uprościć (…). Chcemy to zmienić ustawowo. Na następnym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, chcemy zgłosić poprawkę, aby także aptekarz miał możliwość wystawienia nam tej recepty. Czyli wchodzimy do apteki, mamy chęć zaszczepienia, otrzymujemy to szczepienie w momencie, kiedy jesteśmy w aptece” – zapowiedział Kraska.
źródło: Rynekzdrowia.pl