W poniedziałek 29 listopada br. zbiera się sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa

 2 minuty

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w poniedziałek 29 listopada br. zbierze się sztab kryzysowy ws. nowego wariantu koronawirusa – Omikron. Następnie obradować będzie zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 – informuje Rynekzdrowia.pl.

„O godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia” – powiedział w poniedziałek 29 listopada br. wiceszef resortu Waldemar Kraska, pytany o mutację Omikron. Wcześniej odbędzie się zebranie specjalnego sztabu kryzysowego.

Wiceszef MZ pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa, podkreślił, że „jest ona bardzo poważną sytuacją”. „Zresztą wszystkie kraje podchodzą do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie” – dodał.

Kraska poinformował też, że zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV2 obradował też w ubiegłym tygodniu. „Także rozmawialiśmy o tej sytuacji, bo jest dość dynamiczna, jeśli chodzi o pojawienie się nowej mutacji” – podkreślił. „Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu” – powiedział Kraska.

W spotkaniu specjalnego sztabu kryzysowego wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Eksperci chcą oszacować, jakie zagrożenie dla Polski może stanowić nowy wariant oraz jakie ewentualne działania powinny zostać w związku z tym podjęte.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej, by zwracano szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami powracającymi z Afryki, szczególnie RPA. Próbki pobrane od takich osób będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa.

źródło: Rynekzdrowia.pl