W. Kraska: Szczyt IV fali pandemii na przełomie grudnia i stycznia

 2 minuty

Szczyt czwartej fali pandemii będzie na przełomie grudnia i stycznia – prognozuje Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Wiceminister Kraska był w czwartek 21 października br. gościem Radia Plus. „Od kilkunastu dni obserwujemy zdecydowanie trend wzrastający jeśli chodzi o nowe zakażenia i jest to trend na bardzo wysokim poziomie. To jest niestety sytuacja, która bardzo nas niepokoi (…). Nie należy się spodziewać jakichś spadków drastycznych w porównaniu do poprzednich dni – mówił.

Według Wiceministra większe powody do niepokoju budzi jednak fakt, że coraz więcej osób z COVID-19 wymaga leczenia w szpitalach.
„W ciągu ostatniej doby przybyło 223 kolejnych pacjentów z COVID-19 w szpitalach. To jest bardzo niepokojące. Jeśli ktoś jeszcze się waha, żeby się zaszczepić to te liczby powinny działać na wyobraźnię” – przekonywał.

Modele rozwoju pandemii

Kraska podkreślił, że są różne modele rozwoju pandemii w Polsce, jednak najbardziej sprawdzają się te krótkie prognozy przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia.

„Ta prognoza trzytygodniowa przewiduje, że 10 listopada będzie ponad 11 tys. pacjentów w naszych szpitalach” – podał, dodając, że jest to niepokojące. Z kolei szczyt IV fali przewidywany jest na przełomie grudnia i stycznia. Jak podkreślił, najgorzej sytuacja wygląda w województwach lubelskim i podlaskim, gdzie też jest najniższy odsetek osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wiceminister pytany o ewentualne zaostrzenie obostrzeń, poinformował, że obecnie konkretnych decyzji nie ma, jednak w planach jest zebranie sztabu kryzysowego.

źródło: Politykazdrowotna.com