W całej Polsce brakuje krwi

 2 minuty

nowotwory-krwi

Stany magazynowe krwi i jej składników maleją – alarmuje Narodowe Centrum Krwi, o czym donosi serwis Medexpress.pl. Najgorzej sytuacja wygląda w województwach świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Tam brakuje wszystkich grup. W całej Polsce kończą się natomiast zapasy krwi grupy 0 Rh-.

Rosnące zapotrzebowanie na krew

Z powodu rosnącego zapotrzebowania na krew w szpitalach, a jednocześnie przy malejącej liczbie krwiodawców Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa proszą o zgłaszanie się do placówek służby krwi.

Z danych udostępnionych na portalu krew.info wynika, że w całej Polsce pilnie potrzebna jest krew grupy 0 Rh-. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w kieleckim i szczecińskim oddziale RCKiK. W nich na brakach są wszystkie grupy, poza AB Rh+.

Jak oddać krew?

Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i ich oddziałach terenowych. Wykaz RCKiK jest dostępny TUTAJ. Na stronach internetowych poszczególnych centrów można sprawdzić, jakie grupy krwi są deficytowe na tym terenie.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy powstaje też baza osób gotowych oddać krew. Opracowany został FORMULARZ, który posłuży do skierowania komunikacji bezpośrednio do osób, które zgłoszą chęć oddania krwi, dzięki czemu możliwe będzie racjonalne zarządzanie jej zasobami.

źródło: Medexpress.pl