Jak utrzymać płynność finansową?

 8 minut

A co z zasobami i zyskami, które osiągaliśmy w okresach poprzednich?
O tym możemy przekonać się dokonując szybkiej analizy finansowych pasywów i aktywów bieżących. Część z nich mogła zostać „przejedzona”, ale część może i najczęściej jest zamrożona w postaci towaru w magazynie. Zapewne wiedzą Państwo, że wielkość, a właściwie wartość magazynu (asortymentu handlowego) jest w dużej mierze wykładnikiem płynności finansowej podmiotu. Jeżeli zbyt dużo środków finansowych zamrozimy w magazynie w postaci towaru, nasza płynność finansowa drastycznie spada i możemy doprowadzić do jej czasowej utraty.

Jakie zatem działania wdrażamy?

  1. Uwolnienie środków finansowych poprzez rotację stanów magazynowych – uzyskujemy to poprzez ograniczenie zakupów na rzecz rotacji już posiadanym asortymentem.
  2. Praca na niższych stanach nominalnych/minimalnych w okresie spadku koniunktury – co oczywiście wymaga większego nakładu pracy i zaangażowania.
  3. Ścisła kontrola stanów magazynowych pod względem ilościowym i jakościowym – co w konsekwencji w późniejszym czasie doprowadzi nas do wprowadzenia zasad kategoryzacji asortymentowej.
  4. Ograniczenie asortymentu tylko do niezbędnego, tzn. takiego, który rotuje – pomoże nam w tym analiza dostępna w naszych systemach aptecznych („wartość magazynu ze względu na czas rotacji”).
  5. Analiza i restrukturyzacja „długu” ze względu na terminy płatności – chociażby przeniesienie dostaw do innego korzystniejszego terminowo dostawcy czy czasowe wydłużenie terminu
  6. u dotychczasowego, ale pamiętajmy, niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa i konsekwencje.
  7. Rozpatrzenie możliwości zwrotu towaru do dostawcy – o ile taka możliwość istnieje.

Rezultat:
Co z naszą hipotetyczną apteką? Po przejściowych problemach z płynnością finansową pod koniec lipca placówka odzyskała zdolność regulowania zobowiązań. Właściciel nie musiał posiłkować się kredytem bankowym, co wcześniej rozważał. Okazało się, że aptekę można prowadzić i być nadal konkurencyjnym na magazynie o współczynniku rotacji na poziomie 1,2 (przedtem było ponad 2,0). Pan magister przekonał się co do potrzeby wprowadzenia zmian w zarządzaniu magazynem i asortymentem oraz dostosowywania mechanizmów do trendów rynkowych.

Strony: 1 2 3