Unijny certyfikat covidowy ważny rok dłużej?

 2 minuty

nowa-faza-pandemii

Ważność unijnego certyfikatu covidowego, który potwierdza prawo do swobodnego przemieszczania się po Europie w czasie pandemii, ma zostać przedłużona o rok – informuje serwis Podroze.wprost.pl. Decyzja w tej sprawie ma wejść w życie jeszcze przed wakacjami, tak by obywatele Unii Europejskiej mogli korzystać z dokumentu w czasie letnich wyjazdów.

Certyfikat covidowy ma zostać przedłużony

Mimo że w ostatnich tygodniach liczba zachorowań na koronawirusa spadła, Unia Europejska zdecydowała się na przedłużenie obowiązywania paszportu covidowego. Parlament Europejski i państwa członkowskie uzgodniły przedłużenie rozporządzenia w sprawie ważności unijnego certyfikatu covid – poinformowało w komunikacie biuro prasowe PE. Jak podano, zespoły negocjacyjne Parlamentu i Rady Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w tej sprawie w poniedziałek wieczorem.

Nieformalne porozumienie przed głosowaniem

Pierwotnie certyfikat miał wygasnąć 30 czerwca tego roku, ale będzie obowiązywał jeszcze przez 12 miesięcy, do końca czerwca 2023 r. Przedłużenie obowiązywania rozporządzenia o rok zaproponowała już w lutym Komisja Europejska. To jednak na razie nieformalne porozumienie, które będzie musiało teraz zostać formalnie przyjęte zarówno przez Parlament, jak i Radę. Głosowanie w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym zaplanowano na sesję odbywającą się 23-24 czerwca w Brukseli.

Do czego uprawnia unijny certyfikat COVID?

Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest elektronicznym dowodem na to, że jego posiadacz został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, uzyskał negatywny wynik testu lub przeszedł COVID-19. Certyfikat w formie cyfrowej lub papierowej mogą otrzymać wszyscy obywatele Unii i członkowie ich rodzin, a także obywatele krajów spoza Unii legalnie przebywający lub zamieszkujący w państwie członkowskim UE i uprawnieni do podróżowania do innych krajów UE. Zaświadczenie jest ważne we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

źródło: Podroze.wprost.pl