UE: 45 mln euro na wsparcie zdrowia i praw reprodukcyjnych kobiet na całym świecie

 2 minuty

reprodukcja-kobiety-prawa-ue

Komisja Europejska przeznaczy dodatkowe 45 mln euro w ciągu 6 lat na UNFPA – agencję ONZ ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Przyczyni się to do zwiększenia dostaw nowoczesnych środków antykoncepcyjnych oraz leków ratujących życie matek na całym świecie – informuje Politykazdrowotna.com.

Wyczekiwana ciąża, bezpieczny poród

UNFPA to agencja ONZ ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, działająca w około 150 krajach na całym świecie. Jej zadaniem jest stworzenie świata, w którym każda ciąża jest wyczekiwana, każdy poród – bezpieczny, a potencjał każdej młodej osoby – wykorzystany.

Partnerstwo UNFPA na rzecz dostaw wspiera kraje we wzmacnianiu ich systemów opieki zdrowotnej, aby mogły one świadczyć usługi w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w tym udostępniać rozwiązania antykoncepcyjne wszystkim osobom w wieku rozrodczym. Program obejmuje 54 państwa o wysokim wskaźniku umieralności matek i niezaspokojonych potrzebach w zakresie planowania rodziny.

KE przeznaczy dodatkowe 45 mln euro na rzecz UNFPA

Decyzję o dodatkowych 45 mln euro na rzecz UNFPA od Komisji Europejskiej przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła podczas Global Citizen Festiwal w Nowym Jorku.

„UE jest zobowiązana do przestrzegania prawa każdej osoby do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania w sprawach związanych z ich seksualnością oraz zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym. Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej. Z dumą popieram to prawo, w szczególności dla kobiet i młodych osób, i bardzo się cieszę, że podpisałam list intencyjny w sprawie naszego dodatkowego wkładu w działalność UNFPA w wysokości 45 milionów euro” – mówi komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego, Jutta Urpilainen.

W latach 2012-2020 Komisja Europejska wsparła UNFPA kwotą 77,6 mln euro. W 2021 r. składki pozapodstawowe otrzymane przez UNFPA od Komisji Europejskiej wzrosły o 9 mln dolarów i wyniosły 59 mln dolarów.

źródło: Politykazdrowotna.com