Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich

 2 minuty

szczepienia-apteki-zarobki

Jak poinformował Minister Zdrowia Adam Niedzielski, niebawem zapadnie decyzja odnośnie możliwości przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przez wszystkie osoby pełnoletnie – informuje serwis Medexpress.pl, powołując się na Radiozet.

Dodatkowy zastrzyk szczepionki ma celu zwiększenie ilości przeciwciał u osób, które poprzednią dawkę minimum 6 miesięcy wcześniej. Jak wykazują badania, szczepienia wraz z czasem tracą na skuteczności, dlatego wielu ekspertów sugeruje właśnie takie rozwiązanie. Może to pomóc w walce z kolejnymi falami pandemii.

Trzecia dawka dla pełnoletnich: decyzja przesądzona

W Polsce od paru miesięcy toczy się debata, czy dodatkowe dawki powinny zostać wprowadzone dla wszystkich osób pełnoletnich. Jak mówi Minister Zdrowia, decyzja o wprowadzeniu takiego rozwiązania jest w zasadzie przesądzona.

„Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 pełnoletnich osób trzecią dawką zapadnie w najbliższych dniach. Jeśli chodzi o termin kiedy to rozwiązanie byłoby wprowadzone, to myślę, że będzie to kwestia przyszłego tygodnia bądź końca października. Mówimy naprawdę o najbliższych dwóch tygodniach” – powiedział Adam Niedzielski.

Obecnie trzecią dawkę mogą otrzymać osoby, które ukończyły 50 lat i pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem. Do tej pory zaszczepiono ją ok. 400 tys. osób.

źródło: Medexpress.pl / Radiozet