Trochę inne muzea

 5 minut

Muzeum Żaby

„Niełatwo być zielonym” – powtarzał często Kermit, kultowa żaba w programu „The Muppet Show”. Jednak w Kudowie Zdroju nie tylko ustawiono znaki ostrzegawcze z komunikatem: „Uwaga na żaby”, ale także obok siedziby Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych od 2002 roku działa Muzeum Żaby, które ma w swoich zbiorach ponad 3 tys. eksponatów na temat rechoczącego płaza. Mydelniczki, broszki, skarbonki, figurki ceramiczne, szklane i popielniczki przyjechały do Kudowy z prawie 20 krajów i sześciu kontynentów, a muzeum wciąż dostaje kolejne przedmioty. Powstało zresztą w miejscu, w którym panuje wyjątkowy urodzaj na żaby – na terenie parku występuje m.in. ropucha szara i zielona żaba trawna oraz żaba wodna. Muzeum Żaby prezentuje ponadto, co udało się zrobić dla ratowania żab i jakie są plany związane z ich ochroną.
Muzeum Żaby, Kudowa Zdrój, ul. Słoneczna 31, tel. 74 866 14 36. Czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 9- 17, w weekend 9-13.

Muzeum Gwizdka

W Gwizdałach dzięki pasji kolekcjonera Witolda Tchórzewskiego można podziwiać kilka tysięcy gwiżdżących eksponatów. Podzielono je tematycznie – są więc gwizdki od czajników, odpustowe z gliny, gwizdki-zabawki, gwizdki używane na zawodach sportowych i gwizdki służbowe (milicyjne, wojskowe, kolejowe) oraz obronne i ratunkowe. Nie zapomniano także o gwiżdżących instrumentach – fletach, okarynach i piszczałkach. Bardzo wartościowym eksponatem jest prawie dwustuletnia ligawka.
Szkolne Muzeum Gwizdka, Gwizdały, gmina Łochów, Szkoła Podstawowa im. W. Witosa, tel. 25 6751146. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17. W weekend otwierane na żądanie. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Guzika

Na szafie, w kamienicy przy jednej z najstarszych ulic Łowicza, znajduje się Muzeum Guzików. Jest to najmniejsze muzeum w Polsce. Jego statutową siedzibą jest XIX-wieczna waliza, niegdyś własność łowickiego kupca Bolesława Modesta Majewskiego. Pomysłodawcą guzikowej kolekcji jest Jacek Rutkowski, wieloletni muzealnik. Trzon kolekcji stanowią guziki personalne, czyli te które są związane z historycznymi lub współczesnymi przedstawicielami świata kultury, nauki, polityki, sportu. Muzeum posiada wiele guzików o znacznej wartości historycznej i symbolicznej. Jednym z takich eksponatów są dwa guziki od munduru gen. Władysława Sikorskiego. Muzeum od wielu lat współpracuje też z Towarzystwem Miłośników Gier Guzikowych, organizatorem Mistrzostw Świata w Piłce Guzikowej.
Muzeum Guzika, Łowicz, ul. Podrzeczna 18/4, tel. 46 837 82 76; www.mglowicz.republika.pl

Muzeum Filumenistyczne

W Bystrzycy Kłodzkiej od lat 60. ubiegłego wieku działa Muzeum Ognia, czyli Muzeum Filumenistyczne, które mieści się w XIX-wiecznym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Jest jedyną w Polsce placówką, która zajmuje się historią niecenia ognia. Większość kolekcji stanowią zapalniczki – lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe przypominające broń palną oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski i z całego świata. Absolutnym unikatem jest zapalniczka chemiczna nazwana, od nazwiska wynalazcy, lampą Döbereinera oraz zabawne etykiety z okresu PRL. Można się z nich dowiedzieć m.in. o tym, że należy oszczędzać węgiel, zbierać makulaturę i szukać stonki ziemniaczanej.
Muzeum Filumenistyczne, Mały Rynek 1, tel. i faks 74 811 06 37. Czynne: od wtorku do soboty w godz. 8.00–16.00, w niedziele: 10.00-15.00, w poniedziałki muzeum zamknięte.

Muzeum Dawnych Tortur

Muzeum w Zielonej Górze prezentuje najczęściej oryginalne obiekty służące wymiarowi sprawiedliwości w regionie zielonogórskim oraz na Dolnym Śląsku i w Brandenburgii. Jeszcze w XVII wieku palono tam na stosie kobiety oskarżone o czary.Wykonano wówczas 20 wyroków na czarownicach. O gęsią skórkę mogą przyprawić eksponaty: maski i 12-kilogramowe kamienie hańbiące przeznaczone wyłącznie dla kobiet, łoże do rozciągania, dziewica norymberska, fotele czarownic naszpikowane kolcami lub kołyska Judasza. Zwiedzający mogą też czytać księgi protokołów z procesów o czary, obejrzeć zrekonstruowany fragment lochu albo inscenizacje wykonywania kar.
Muzeum Dawnych Tortur przy Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, Al. Niepodległości 15, tel. 68 327 2345, 68 325 71 81. Czynne od 1 X – 31 V: środy, czwartki, piątki: 11.00-17.00; soboty: 10.00–15.00, niedziele: 10.00-16.00. Natomiast 1 VI-30 IX , w środy: 12.00–19.00, czwartki, piątki: 11.00–17.00, soboty, niedziele: 11.00-16.00

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej