Szefowa MZ: chciałabym, żeby od 1 czerwca obowiązywał szerszy pakiet okołoporodowy

 2 minuty

porody-dane-nfz

„Chciałabym, żeby od 1 czerwca obowiązywał szerszy pakiet okołoporodowy” – przekazała Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna. „Będziemy robić wszystko, by kobiety wybierały większe porodówki, bezpieczniejsze” – powiedziała.

Dostępność znieczulenia przy porodzie

Szefowa MZ była pytana o publikację najnowszych standardów opieki okołoporodowej i dostępność do znieczulenia przy porodzie.

„Od 1 maja tabletka dzień po, od 1 czerwca in vitro i od 1 czerwca będę też chciała, żeby jednocześnie wszedł szerszy pakiet okołoporodowy” – podała Leszczyna. Minister przekazała, że jest w porozumieniu z organizacjami pacjentów „na pewno to będą rozszerzone badania prenatalne, na pewno znieczulenie okołoporodowe”.

„Te szpitale, porodówki, w których co najmniej 10 proc. porodów naturalnych jest ze znieczuleniem będą dostawały pewien bonus. Im więcej tych porodów, tym będzie lepsza wycena w ogólne porodów w danej porodówce” – poinformowała.

„Martwimy się o małe porodówki, (…) gdzie jest jeden poród na dwa, trzy dni, bo to się staje niebezpieczne dla rodzącej kobiety. Będziemy starali się porodówki, które są w odległości większej niż 40 km od kolejnej, zostawić, natomiast będziemy robić wszystko, żeby kobiety wybierały większe porodówki, bezpieczniejsze, tam, gdzie rodzi się dużo dzieci i tam, gdzie mogą dostać znieczulenie okołoporodowe” – dodała minister.

Podała, że lista takich oddziałów ginekologiczno-położniczych będzie dostępna na stronie NFZ. (PAP)

źródło: PAP