Szefowa MEN: nie planujemy organizacji punktów szczepień w szkołach

 2 minuty

szczepienia-dzieci

Minister Edukacji, Barbara Nowacka poinformowała, że resort nie planuje organizacji punktów szczepień w szkołach. Zastrzegła, że wyjątkiem mogą być szczepienia przeciwko HPV w miejscowościach, gdzie dostęp do szczepień jest utrudniony.

MEN: „Zaczynamy od promocji szczepień przeciwko HPV”

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie szefowa MEN została zapytana, czy od września szkoły będą działać jako punkty szczepień dla uczniów. „Nie planujemy organizacji punktów szczepień w szkołach. Planujemy promocję szczepień HPV” – zaznaczyła.

Zapowiedziała, że wraz z Minister Zdrowia, Izabelą Leszczyną będzie szukać rozwiązania, które umożliwi szczepienie dzieci w szkołach w miejscowościach, w których dostęp do szczepień jest utrudniony. „To dotyczy wyłącznie HPV” – zastrzegła.

Zdaniem Nowackiej, w wielu miastach, na przykład w Warszawie, szczepienia dla dzieci już częściowo funkcjonują. „Zaczynamy od promocji szczepień przeciwko HPV. To są nasze pierwsze założenia” – zastrzegła.

Przypomniała, że od 1 września do szkół wejdzie 12 godzin szkoleń z pierwszej pomocy w klasach 1-3, jako element edukacji prozdrowotnej. Nowacka poinformowała, że przygotowanie nowego przedmiotu edukacja o zdrowiu wymaga opracowania podstaw programowych, przygotowania podręcznika i przeszkolenia nauczycieli. „Ta zmiana nie nastąpi w roku szkolnym 2024/2025. Rozpoczynamy współpracę z Ministerstwem (Zdrowia)” – zapowiedziała.

źródło: PAP