Szef MZ zapowiada więcej pieniędzy dla placówek ochrony zdrowia

 2 minuty

szpital-lekarze

„Zwiększymy pulę punktów do wykonania w ryczałcie oraz wycenę samego punktu” – powiedział podczas posiedzenia prezydium trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com. Jak dodał minister, przełoży się to na wzrost wynagrodzeń i finansowania placówek medycznych, co jest szczególnie ważne teraz, kiedy koszty podmiotów ochrony zdrowia rosną.

Większe środki na wycenę interny i chirurgii

Tematem ostatniego posiedzenia prezydium trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia były kwestie finansowe. Minister Zdrowia ogłosił na nim, jakie ma plany, aby pomóc placówkom ochrony zdrowia z rosnącymi kosztami.

„Zwiększymy pulę punktów do wykonania w ryczałcie oraz wycenę samego punktu. Przełoży się to na wzrost wynagrodzeń i finansowania placówek medycznych. Dalej będziemy zwiększać środki na wycenę interny i chirurgii. Roczny koszt to ok 14 mld zł” – powiedział Adam Niedzielski.

Szczególne wsparcie dla szpitali powiatowych

Jak dodał szef resortu zdrowia, szczególne wsparcie ma trafić do szpitali powiatowych, których sytuacja nie polepszyła się od czasu wprowadzenia podwyżek w lipcu zeszłego roku. Przez wysoki poziom inflacji ich problemy tylko narastają.

„Zrekompensujemy wzrost wynagrodzeń minimalnych, ale chcemy żeby rosły też pozostałe wynagrodzenia. Naszym celem jest pokrycie finansowe inflacji oraz działania w obszarze ryczałtu” – tłumaczył Minister Zdrowia na posiedzeniu zespołu.

źródło: Politykazdrowotna.com