Aktualności
Szczepienia w aptekach – resort zdrowia proponuje warunki
3 minuty

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa projekty rozporządzeń, w których wskazuje na warunki, jakie muszą spełniać apteki, które chciałyby prowadzić szczepienia przeciwko grypie – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Chodzi m.in. o szatnię dla pacjentów czy izbę przyjęć pacjentów z wejściem z zewnątrz.
Przypomnijmy, że niedawno podpisana została przez Prezydenta RP ustawa, która wprowadza możliwość kwalifikowania i prowadzenia przez farmaceutów szczepień przeciwko grypie wśród osób dorosłych. Od kilku miesięcy farmaceuci mogą już szczepić przeciwko COVID-19 po ukończeniu specjalnych kursów. Tu również apteki musiały spełnić określone warunki.
Jednak propozycje dotyczące warunków, jakie będą musiały spełniać apteki w przypadku szczepień przeciwko grypie i COVID-19 od września przyszłego roku są znacznie dalej idące i nie będą możliwe do spełnienia przez część aptek.
Projekt noweli rozporządzenia ws. wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki przewiduje bowiem, że „w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 lub grypie w skład powierzchni podstawowej wchodzą ponadto:
- izba przyjęć pacjentów dostępna z zewnątrz apteki;
- szatnia stanowiąca przedsionek izby przyjęć pacjentów;
- archiwum wyposażone w zamykaną na klucz szafę służącą do przechowywania dokumentacji medycznej.”
Takie zasady miałyby obowiązywać od września 2022 r., a do tej pory – warunki, jakie określono dla obecnych szczepień przeciwko COVID-19.
Z kolei drugi z projektów – nowela rozporządzenia ws. szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, przewiduje, że „w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 lub grypie wykonuje się je w izbie przyjęć pacjentów dostępnej z zewnątrz apteki”, zaś podstawowe wyposażenie izby przyjęć pacjentów, stanowią:
1. stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu przeprowadzanych szczepień;
2. zestaw do wykonywania iniekcji;
3. zestaw do wykonania opatrunków;
4. pakiety odkażające;
5. środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice);
6. umywalkę z baterią z ciepłą i zimną wodą;
7. dozownik z mydłem w płynie;
8. dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym;
9. pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki;
[…]
12. urządzenie chłodnicze do przechowywania szczepionek wyposażone w termometr z rejestratorem całodobowych zapisów;
13. wyposażone w termometr z rejestratorem zapisów urządzenie chłodnicze do przechowywania odpadów medycznych do czasu przekazania ich do utylizacji;
14. sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką.”
źródło: Politykazdrowotna.com