Szczepienia w aptekach: NFZ zaktualizował komunikat o zawieraniu umów i rozliczaniu świadczeń

 2 minuty

szczepienie-obowiazkowe-zawody

Od 1 listopada 2023 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym Narodowy Fundusz Zdrowia może zawierać umowy z podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne i rozliczać ze środków publicznych wykonanie zalecanych szczepień ochronnych w aptekach. Wnioski można składać od 2 listopada – przypomina serwis Medexpress.pl.

Rekomendacje NFZ

  • Jak informuje NFZ, wnioski należy składać do oddziałów wojewódzkich NFZ, właściwych ze względu na siedzibę apteki. Na podstawie tych wniosków będą podpisywane umowy na wykonanie i finansowanie szczepień w aptekach.
  • Centrala NFZ radzi też, co warto zrobić przed podpisaniem umowy. Chodzi m.in. o to, by podmiot prowadzący aptekę wpisał do systemu informatycznego NFZ lokalizację apteki i uzupełnił formularz „Wniosku o zawarcie umowy”, który znajduje się w aplikacji ofertowej, wydrukował go, podpisał oraz przesłał wraz z załącznikami do oddziału wojewódzkiego NFZ. Po podpisaniu umowy na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptece ważne będzie też to, by podmiot gromadził dane niezbędne do przekazania komunikatem elektronicznym XML ŚWIAD oraz uzupełniał wpisy o kwalifikacji i wykonaniu szczepienia w e-Karcie szczepień pacjenta.
  • Co ważne, nabór wniosków jest ciągły, więc można je składać przez cały rok kalendarzowy. Jeśli jednak aptece zależy na tym, by podpisać umowę jeszcze w tym roku, to dokumenty należy złożyć najpóźniej 14 grudnia. Wnioski przesłane od 15 grudnia pozwolą na podpisanie umowy dopiero w 2024 roku.

Szczegółowe informacje o naborze i pomoc w wypełnieniu dokumentów znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Medexpress.pl