Stan przedcukrzycowy – wciąż mało znany

 2 minuty

Pomiar glukozy z krwi

Stan przedcukrzycowy ma w Polsce ponad 5 mln osób. Ale ponad połowa nie zna w ogóle tego terminu. 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. To dobry pretekst do tego, by rozmawiać o problemie i przypomnieć, że stan przedcukrzycowy to jeden z najsilniejszych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy, a konsekwencje powikłań występujących w stanie przedcukrzycowym nie różnią się od tych stwierdzanych w samej cukrzycy.

Stan przedcukrzycowy obejmuje dwa typy zaburzeń gospodarki węglowodanowej, u podłoża których leży podwyższony poziom glukozy we krwi. Jednym z nich jest nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG), drugim – nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT). Obydwa te stany charakteryzują się nieprawidłowymi, podwyższonymi wartościami glukozy we krwi.

***

Czy stan przedcukrzycowy może Cię dotyczyć? Zachęcamy do zrobienia testu: http://www.niebieskipasek.pl/test-online/

Więcej o stanie przedcukrzycowym można przeczytać na stronie: www.niebieskipasek.pl.

Raport „Polska w stanie przedcukrzycowym”: http://www.niebieskipasek.pl/kampania/polska-w-stanie-przedcukrzycowym-2021/

***

Niebieski Pasek – kampania edukacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi na temat stanu przedcukrzycowego. Jej zadaniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na profilaktykę, a także zwiększenie diagnostyki. Założeniem kampanii jest dotarcie do osób z grupy ryzyka z informacją, że stan przedcukrzycowy to ostatni alarm, by zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia.

Partnerem kampanii edukacyjnej Niebieski Pasek jest Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Organizatorem kampanii edukacyjnej Niebieski Pasek jest firma Polpharma.

źródło: ZF Polpharma S.A.