Spada zainteresowanie szczepieniami

 3 minuty

spada-zainteresowanie-szczepieniami

Zainteresowanie szczepieniami spada – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Rząd przedstawił kolejne formy promocji Narodowego Programu Szczepień.

Do czwartku podano 29 242 214 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką szczepionek dwudawkowych wykonano 16 890 799 szczepień. W pełni zaszczepione jest 13 293 459 osób – to zaszczepieni preparatem jednodawkowym lub drugą dawką szczepionek dwudawkowych. Z danych rządowych wynika także, że 54 proc. dorosłych Polaków zostało zaszczepionych pierwszą dawką bądź zarejestrowało się do szczepień i wkrótce będą zaszczepieni.

Niestety, zainteresowanie szczepieniami maleje jednak wraz z wiekiem. Obecnie zaszczepionych wśród osób w wieku powyżej 75 r.ż. jest ponad 75% obywateli. W pozostałych kategoriach wiekowych dane przedstawiają się następująco:

  • 60+ – 67%,
  • 50+ – 57%,
  • 40+ – 51%,
  • 30+ – 39%,
  • 18+ – 36%.

Rząd zauważa także spadającą dynamikę zapisów na szczepienia. Z tygodnia na tydzień na szczepienia rejestruje się ponad 30% mniej osób dziennie. „To bardzo niepokojące zjawisko” – przyznaje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dodaje przy tym, że punkty szczepień zrezygnowały właśnie z przyjęcia z ponad 1 mln dawek szczepień. Powodem ma być właśnie brak zainteresowania szczepieniami. To pierwsze sygnały o tym, że część punktów będzie zamykanych w najbliższym czasie.

W efekcie spadku zainteresowań rząd przedstawił kolejne elementy kampanii promocji szczepień oraz ułatwień dla pacjentów. Od 1 lipca 2021 r. każda osoba, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 pierwszą dawką może przyjąć drugą dawkę w dowolnym punkcie i terminie. To nowe rozwiązanie ma ułatwić szczepienie tym, którzy planują np. wakacyjne wyjazdy albo służbowo przebywają w zupełnie innym mieście niż to, w którym zainicjowali procedurę zaszczepienia się. Rusza ponadto loteria Narodowego Programu Szczepień. W losowaniach można wygrać samochody, hulajnogi elektryczne i nagrody pieniężne. „Już odnotowano pierwsze wygrane o łącznej wartości ponad 100 tys. zł” – poinformował Michał Dworczyk.

Złagodzono także zasady szczepień w firmach. Zniesiony zostaje limit 300 osób. Można zgłosić dowolną liczbę pracowników i ich rodzin. System automatycznie przypisze pacjentów z punktem szczepień i osoby z tych punktów uzgadniają, w jakiej formie odbyć się ma takie szczepienie – czy w punktach szczepień, czy w miejscu pracy, czy w formie mobilnej.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski, tygodniowo do Polski trafia około 2 mln szczepionek. Średnio do punktów dostarczanych jest ok 1,5 mln. Jak zapewnił szef RARS, „szczepionki się nie marnują i czekają na dogodny moment, aż niezaszczepieni Polacy zrozumieją, że nie ma na co zwlekać”.

Zapewnił także, że RARS obecnie przygotowuje się na kolejną falę koronawirusa i komplementuje niezbędny do walki z epidemią sprzęt ochrony osobistej.

źródło: Politykazdrowotna.com