Smakowite książki

 8 minut

Odkryj swoje własne garnki przed rodziną, przyjaciółmi, a nawet dziećmi. Będzie kolorowo, niekiedy zabawnie! Niektórych z proponowanych książek kucharskich wystarczy “skosztować”, inne trzeba po prostu “połknąć”, tych które trzeba “przeżuć” – nie polecamy. Nasz wybór jest niezwykle subiektywny, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że książki kucharskie to nie tylko przepisy i porady, ale wspaniałe historie ludzi, którzy je tworzyli. Życzymy smacznej lektury, zwłaszcza jesienią!

Dla praktyków
“Co smakuje jesienią. 101 sprawdzonych przepisów”, Jagoda Brzozowska
Wraz z porami roku zmienia się apetyt. W tej książce znajdziecie przepisy na potrawy, które najlepiej smakują jesienią. Przepisy na dynię, ziemniaki i kapustę – nie tylko białą, ale też włoską, modrą oraz brukselkę. Z tych całkiem zwyczajnych warzyw można przyrządzić bardzo smakowite dania, np. curry z dynią lub babkę ziemniaczaną. Znajdziecie też przepisy na pyszne wypieki, desery i przekąski z typowo jesiennymi owocami, m.in. węgierski placek ze śliwkami czy sałatkę paprykowo-gruszkową. Oczywiście, nie mogło zabraknąć pomysłów na przysmaki z grzybów.

“Kulinarne wspomnienia z wakacji”, Grzegorz Ostrowski
Grzegorz Ostrowski, mistrz kucharstwa. Nie tak znany, jak medialni Karol Okrasa lub Robert Sowa, ale autor książek oraz artykułów prasowych. Jego przepisy to gwarancja sukcesu! Od 2001 roku prowadzi z powodzeniem interesującą stronę kulinarną: MniamMniam.pl. W książce znajdziemy przepisy na potrawy z kilkunastu krajów: gulasz beskidzki, włoską zupę z cukinii, indyka po brazylijsku – od Polski przez Czechy po egzotyczne Hawaje. Dobrane tak, by ich przygotowanie nie zajmowało wiele czasu. Każdy przepis, oprócz szczegółowych instrukcji krok po kroku, zawiera porady, które są prawdziwą skarbnicą kulinarnych trików, dzięki którym naleśniki już nigdy nie będą przywierać do patelni, a wołowina będzie soczysta i miękka, a nie twarda jak podeszwa.

“Chleb. Tradycyjny i egzotyczny”, Ulrike Skadow
Prawdziwy, wysokogatunkowy chleb, produkowany według niezliczonych receptur, kupowany prosto od piekarza przeżywa renesans. Jednak najlepszym sposobem na otrzymanie chleba wysokiej jakości jest samodzielny wypiek, który dodatkowo dostarcza satysfakcji. Mieszając różne gatunki mąki, dodając ziaren, przypraw czy warzyw, możemy samodzielnie wymyślić oryginalne odmiany chleba o niezrównanych wartościach odżywczych. Chleb na ciemnym piwie, na kwaśnym mleku, z jogurtem, pietruszką lub anyżkiem – możliwości jest cała masa. Będą idealne na kanapki z wędliną, serem czy świeżym twarożkiem. Szwedzkie bułki z cynamonem, prowansalskie podpłomyki z szafranem lub niemieckie precle możesz podać na podwieczorek. Niebanalnym dodatkiem do sałatek mogą być pieczywa słodkie – z tartymi jabłkami.

Dla globtroterów
“Podróżuj, gotuj, bądź zdrowa”, Sofia Brandon
Autorka jest młodą 32-letnią kobietą, która z diagnozy lekarskiej dowiedziała się, że jej organizm jest kompletnie wyniszczony, postanawia zmienić swój styl życia. Po 10 latach pracy w korporacji i brania udziału w wyścigu szczurów, decyduje się, by wszystko przemyśleć i się zatrzymać. Wyrusza w kilkuletnią, uzdrawiającą podróż, gdzie uzależnienie od kofeiny zamienia na uzależnienie od pachnących ziół Prowansji i oliwy. Autorka zabiera czytelnika w podróż od australijskiego buszu, przez Tajlandię, aż do Prowansji. I jest to nowy sposób podróżowania, w którym gotowanie, spotkania przy stole, poszukiwanie smaków są motywami przewodnimi. Brandon zamieszcza sprawdzone przez siebie proste przepisy na pyszne, zdrowe, pełne energii potrawy. W swej książce zapewnia, że nauczyła się także, jak czerpać radość z odkrywania świata istniejącego dalego od korporacyjnego biurka. To doskonała książka kucharska. Nawet dla tych, którym wydaje się, że nie potrafią gotować! Warto dodać, że książka w Polsce stała się bestsellerem, a Sofia kontynuuje swoją kulinarną podróż po świecie i na pewno zaskoczy nas jeszcze nie jedną smakowitą książką.

“Meksyk od kuchni. Książka niekucharska”, Susana Osorio Mrożek
Susana Osorio Mrożek umiejętność gotowania przejęła w genach od swoich przodków. Już na farmie Epifania smażyła konfitury. Ale pierwszy raz profesjonalnym gotowaniem zajęła się w Norwegii. Reżyserka i aktorka, a potem małżonka Sławomira Mrożka w połowie lat 80. została szefową kuchni w jednej z meksykańskich restauracji. Tam podawała gościom głównie meksykańskie specjały, ale gdy wyszła za dramaturga, dały o sobie znać różnice w smakowych upodobaniach. Susana próbowała nawet kisić kapustę, tylko nie bardzo wiedziała, kiedy jest już kwaśna, bo czegoś podobnego nigdy nie próbowała. Dzisiaj w jej repertuarze są i ruskie pierogi, i kotlety schabowe. W tej książce opowiada o gastronomii meksykańskiej w wymiarze historycznym. O tym, jakie są specyficzne cechy kuchni meksykańskiej. O geografii Meksyku i jego rdzennych surowcach. O tym, jak żyli mieszkańcy wielkich metropolii prehiszpańskich i jaki wpływ miała konkwista hiszpańska na ich kuchnię. Trudno sobie wyobrazić kuchnię europejską bez pomidorów, czekolady i wanilii, wszystkie pochodzenia meksykańskiego. Mimo że autorka nie daje gotowych przepisów, to książkę czyta sie z wielką przyjemnością. Dla kogoś, kto był w Meksyku i poznał tę kuchnię, książka pachnie chili, kolendrą i burito. Może po jej przeczytaniu skusicie się, na przygotowanie chciażby guacamole, czyli awokado, kolendra, limonka, pomidory i sól.

Dla małych kucharzy
“Na pociechę coś pysznego”, Janosch
Najlepsze przepisy z kuchni Misia i Tygryska – najpopularniejszych postaci z historyjek Janoscha. Zawsze wiedzieliśmy, że gotują pyszne rzeczy, teraz możemy skorzystać z bardzo prostych receptur i wskazówek. Zupy, desery i sałatki – wspólna zabawa dzieci i rodziców w towarzystwie Misia, Tygryska, Mai Papai i Świnki.

“Owoce i warzywa. Dzieciaki robią przysmaki!”, Jowita Kotulska-Mirka i Blanka Romanowska
Przepisy są dziełem rodziców i ich dzieci, a zebrały je i opracowały właśnie autorki. Książeczka kucharska przeznaczona jest dla młodszych czytelników – od 4 lat, choć dzięki pięknym, dużym ilustracjom wykonanym przez Justynę Jędrzejewską, z powodzeniem może być elementarzem owoców i warzyw dla młodszych dzieci. Przepisy są proste, a dla spostrzegawczych jest też animowana niespodzianka. Dzięki tej książeczce dziecko pozna nowe smaki, nawet tak nieprzystępne dla niektórych, jak smak czosnku czy pora. Autorki dołożyły wszelkich starań, aby potrawy były smaczne i zdrowe, z minimalną ilością soli i bez sztucznych dodatków. Przepisy zostały ponadto zrecenzowane przez doświadczonego doradcę żywieniowego – Emilię Lorenc z Krakowa. W części poradniczej autorki zwracają uwagę na dobre wybory żywieniowe i uczą podstawowych zasad pracy w kuchni.

“Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci”, Joanna Krzyżanek
Cecylka Knedelek to nie tylko przepisy. To także ciepłe historie – o przyjaźni, tęsknocie, o drobiazgach sprawiających ogromną radość, o gałgankach, plotkach. Miłośnikom kotów polecamy opowieść o dwóch Drogach Mlecznych. Autorka stworzyła galerię niezwykle malowniczych postaci – zabawnych, sympatycznych, lecz nie pozbawionych wad. Mieszkańcy Knedelkowa bez zbędnej dydaktyki pomogą rodzicom maluchów poruszać tematy poważne, takie jak okazywanie złości – pomogą też przekonać do prawidłowego zachowania się przy stole i mycia ząbków. Starsze dzieci znajdą inspirację do twórczego spędzania wolnego czasu – nie tylko przy szykowaniu smakołyków.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej