ŚIA: nowa matryca stawek VAT – jakie zmiany dotyczą aptek?

 2 minuty

farmaceutka czyta cos z kartki w aptece przy polce z lekami

źródło: Katowice.oia.pl / Rynekaptek.pl

Matryca stawek VAT to system stawek podatku identyfikujący dla celów VAT poszczególne towary i usługi. W przypadku towarów od 1.07.2020 r. stosujemy nomenklaturę scaloną (CN), a w stosunku do usług stosujemy PKWiU z 2015 r. Matryca stawek VAT obejmuje duże grupy towarów jedną stawką VAT (działy CN). Ma to znacznie uprościć dobieranie prawidłowej stawki VAT.

W dalszym ciągu przy sprzedaży towarów objętych innymi stawkami VAT niż zw nie trzeba podawać na fakturze kodu CN (dotychczas PKWiU). Generalnie w związku z tą zmianą dokonano zmian załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT.

Doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej podaje różnicę w załącznikach nr 3 (stawka 8 %) w części dotyczącej towarów związanych z ochroną zdrowia, w brzmieniu do 30 czerwca 2020 r. oraz w brzmieniu od 1 lipca 2020 r. Jak zaznacza, od 1 lipca 2020 r. załącznik ma tylko 3 grupy towarów w dziale związanym z ochroną zdrowia.

Z dotychczasowego załącznika nr 3 (stawka 8%) przeniesiono do załącznika nr 10 (stawka 5 %) dwie pozycje: CN 9619 00 – Podpaski, tampony, pieluchy dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału; CN dowolne – Smoczki dla niemowląt i dzieci, w szczególności przeznaczone do celów medycznych.

„Te dwie pozycje zmieniają od 1 lipca 2020 r. stawkę VAT z 8 % na 5 %. Jest to jedyna zmiana stawki VAT w aptekach związana z wprowadzeniem nowej matrycy stawek VAT” – informuje Ewa Kłoda. Dodaje, że w związku z zachodzącymi od 1 lipca br. zmianami w VAT użytkownicy systemu KS-AOW powinni zaktualizować swój system apteczny wg. instrukcji „Zmiany w VAT od 1 lipca 2020”, która jest do pobrania z głównego okna programu i znajduje się w zakładce „O SYSTEMIE”.