Sejmowa Komisja Zdrowia za wystawianiem w aptekach recept na szczepionki przeciw grypie

 2 minuty

szczepienie-obowiazkowe-zawody

Sejmowa Komisja Zdrowia dała zielone światło dla rozszerzenia zakresu stosowania recepty farmaceutycznej o szczepienia przeciwko grypie – informuje Medexpress.pl. Dzięki temu skróci się ścieżka pacjentów chcących przyjąć iniekcję. Będą mogli podczas jednej wizyty w aptece dostać receptę na preparat, odbyć kwalifikację i przyjąć szczepienie.

Poprawka przyjęta jednogłośnie przez Sejmową Komisję Zdrowia

„Poprawka ma ułatwić szczepienia przeciwko grypie, dzięki temu, że pacjent nie będzie musiał odbyć wizyty u lekarza, żeby otrzymać receptę na szczepionkę przeciw grypie. Receptę tę otrzyma w aptece i jednocześnie odbędzie się tam kwalifikacja i szczepienie” – wyjaśnia autor poprawki, poseł Paweł Rychlik. Zapis umożliwiający taką operację znajdzie się w ustawie o badaniach klinicznych. Choć rozwiązanie wzbudziło na wstępie wątpliwości, ostatecznie poprawka została jednak przyjęta jednogłośnie.

Jak informuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, w aptecznych punktach szczepień zaszczepionych przeciw grypie zostało do tej pory ponad 120 tys. osób. W jej ocenie poprawka przyczyni się do poprawy wyszczepialności w Polsce.

źródło: Medexpress.pl