Aktualności

03.02.2025

2 minuty

„Rz”: Likwidacja porodówek bez przymusu

Nowość!

Skrót informacji

Decyzję o zamykaniu oddziału ginekologiczno-położniczego ma podejmować dyrektor szpitala w porozumieniu z organem założycielskim, np. starostą – o zmianach poinformował „Rzeczpospolitą" wiceszef resortu zdrowia, Jerzy Szafranowicz.

MZ: Nic na siłę nie zamykamy

Jak mówi piątkowej „Rz” wiceminister, decyzję o tym, „czy porodówka zostaje, czy nie”, podejmować będzie dyrektor szpitala i jego organ założycielski. „Są rzeczywiście porodówki, które mają 200-300 porodów (rocznie red.) i starosta czy prezydent nie chce się zgodzić na likwidację. Jego prawo, jego przywilej. Jeżeli uważa, że ta porodówka jest u niego niezbędna i potrzebna, nikt go nie zmusi do likwidacji tej porodówki, jeżeli ma możliwości finansowe, bo przy 200-300 porodach porodówka generuje stratę rzędu 5-6 mln zł rocznie” – powiedział. „Nie ma żadnego przymusu. Nic na siłę nie zamykamy” – zapewnia Szafranowicz.

Krajowy Plan Odbudowy

Gazeta przypomina, że reforma szpitali jest kamieniem milowym, od którego realizacji uzależnione jest uruchomienie środków dla szpitali ogólnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

„Pieniądze z KPO trzeba wydać do 30 czerwca 2026 roku. Pod koniec stycznia br. portal Rynek Zdrowia donosił, że rząd zawnioskował do Komisji Europejskiej o przesunięcie wejścia w życie ustawy (wdrażającej reformę) na III kwartał 2025 roku, a więc po wyborach prezydenckich” – czytamy.

W rozmowie z „Rz” Jerzy Szafranowicz wskazuje, że nie określi terminu zakończenia prac nad ustawą. Zapowiedział jednak uruchomienie pilotażu reformy dla tych placówek, które zdecydują się na restrukturyzację i połączenie oddziałów, zanim przepisy wejdą w życie. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Medycznego – pisze dziennik. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Webinar 3. Modele przeglądów lekowych i dostępne szablony IPOF. Który wybrać i jak go zastosować? – cz.1 (NOWE WIDEO!)

Następny artykuł

MZ ma pomysł na skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia