Aktualności

03.02.2025

3 minuty

MZ ma pomysł na skrócenie kolejek do poradni specjalistycznych

Nowość!

Skrót informacji

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło rozwiązanie, które – w optymistycznym wariancie – w ciągu trzech lat może zlikwidować kolejki do kardiologa – informuje serwis Pulsmedycyny.pl. Poradnie specjalistyczne mają przyjmować więcej pacjentów zgłaszających się z problemem zdrowotnym pierwszy raz – zakłada plan resortu.

Są gotowe symulacje systemu

Sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia zapoznała się w czwartek 6 lutego br. z planami wprowadzenia tzw. odwróconej piramidy świadczeń. Jest to jeden z elementów reformy systemu ochrony zdrowia minister Izabeli Leszczyny.

Wiceminister Zdrowia, Jerzy Szafranowicz poinformował, że pod koniec lutego ma wejść w życie zarządzenie prezes NFZ dotyczące rozliczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Wyjaśnił, że poradnie specjalistyczne, które przyjmują niewielu pacjentów pierwszorazowych, czyli poniżej obliczonej mediany, będą musiały podnieść udział przyjęć tych pacjentów. Jeśli tego nie zrobią dostaną mniej pieniędzy, bo 75 proc. wyceny, za świadczenia udzielone pozostałym pacjentom – zaznaczył.

„Mamy przygotowane symulacje, że jeśli to zda egzamin, to w bardzo optymistycznym wariancie kolejki do poradni kariologicznej mogą się skończyć w ciągu 2,5-3 lat” - powiedział Szafranowicz. Podkreślił, że obecnie mimo braku limitów w AOS, kolejki do specjalistów nie zmniejszają się.

Wiceminister zdrowia powiedział, że jeśli dana poradnia przyjmuje pacjentów pierwszorazowych w wymiarze większym niż mediana, nie będzie musiała podnosić tego wskaźnika. Poradnia, w której ten udział jest niższy i wynosi na przykład 5 proc., a mediana – 15 proc., w ciągu kwartału będzie musiała podnieść wskaźnik o 3 pkt proc. „Jeśli tego nie zrobi, to za każdą wizytę, oprócz pierwszorazowej będziemy odbierać pieniądze” – zaznaczył. Szafranowicz podkreślił, że zmiana będzie wprowadzana etapowo i podmioty lecznicze będą miały czas na przygotowanie.

Pierwszy krok zmian w AOS

Dyrektorka Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, Agata Śmiglewska powiedziała, że będzie to pierwszy krok zmian w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Zaznaczyła, że doprowadzi do zmniejszenia kolejek pacjentów do poradni specjalistycznych od kilku do kilkunastu procent. Dodała, że mediana ogólnopolska dla różnych poradni jest bardzo zróżnicowana - od 6 proc. do 50 proc.

Śmiglewska powiedziała, że docelowo planowane jest odejście od systemu rozliczeń w oparciu o wizytę w AOS. Zaznaczyła, że MZ chcemy stworzyć pakiety, w ramach których będą określone procedury dojścia do decyzji: wykluczenia albo zdiagnozowania choroby. „Nie będzie motywacji do namnażania wizyt” – zaznaczyła. Śmiglewska podkreśliła, że obecnie około 30 proc. pacjentów z rozpoznaniem w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej kwalifikuje się do leczenia w podstawowej opiece zdrowotnej.

Kolejne dziedziny w przygotowaniu

W odniesieniu do odwróconej piramidy świadczeń powiedziała, że MZ pracuje obecnie nad trzema dziedzinami: kardiologią, pulmunologią i endokrynologią. Zaznaczyła, że plan jest taki, aby w obszarze kardiologii rozwiązania wdrażać jednocześnie w szpitalnictwie, AOS i podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). „Równolegle oprócz tych dziecin, zaczynamy prace w dziedzinie okulistyki, laryngologii i neurologii” – dodała.

Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna filary reformy systemu ochrony zdrowia przedstawiła w lipcu 2024 r. – to deregulacja, transformacja i odwrócona piramida świadczeń (jeśli jest to możliwe, pacjent powinien być leczony na niższym poziomie w strukturze systemu).


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Pulsmedycyny.pl


Poprzedni artykuł

„Rz”: Likwidacja porodówek bez przymusu

Następny artykuł

Unijne środki na wsparcie Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Polecane dla Ciebie

Szkolenia