Aktualności

03.02.2025

2 minuty

Projekt MEN: od roku szkolnego 2025/2026 edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa

Skrót informacji

Od roku szkolnego 2025/2026 nieobowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna będzie mógł być prowadzony we wszystkich klasach, w których dotychczas mogły być prowadzone zajęcia wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia ministra edukacji.

Nieobowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna

Do opiniowania skierowano projekt rozporządzenia ws. sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Jak podało MEN w uzasadnieniu do projektu, od roku szkolnego 2025/2026 nieobowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna będzie mógł być prowadzony we wszystkich klasach, w których dotychczas mogły być prowadzone zajęcia WDŻ.

Zajęcia będą realizowane w klasach 4-8 szkoły podstawowej – z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, w branżowej szkole I stopnia, w klasach 1-3 liceum ogólnokształcącego, z wyjątkiem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, oraz w klasach 1-3 technikum, publicznych i niepublicznych.

Uczniowie nie będą oceniani z tego przedmiotu. Zajęcia nie będą miały też wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia – tak jak to miało miejsce w przypadku WDŻ.

Co najmniej jedno spotkanie informacyjne

Zgodnie z projektem, w każdym roku szkolnym – przed przystąpieniem do realizacji zajęć – nauczyciel prowadzący wraz z wychowawcą ma przeprowadzić co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi.

Podczas spotkań ma przekazać „pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz środkach dydaktycznych”. (PAP)


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Portugalia: resort zdrowia potwierdził pojawienie się dengi na Maderze

Następny artykuł

„Rz”: Likwidacja porodówek bez przymusu

Polecane dla Ciebie

Szkolenia