Resort zdrowia uruchomi pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży

 2 minuty

zdrowie-dzieci-strategia-mz

Dzieci w wieku od 5 do 16 lat zostaną objęte pilotażowym programem badania stóp – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Ma on pomóc w sprawdzeniu skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci. W Dzienniku Ustaw pojawiło się już stosowne rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie.

MZ: wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci

W związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia dzieci. Zaczynają one długo przebywać w pozycji siedzącej, często w nieergonomicznej, a ich plecy i stopy obciążone są dodatkowym ciężarem, co wpływa na prawidłowy rozwój ciała (posturogenezy). Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci.

Projektodawcy wskazują, że wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci sprzyja skutecznej terapii. Pilotażem objęte zostaną dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat.

Aspekt profilaktyczny

„Etap ten określany jest jako pierwszy krytyczny okres posturogenezy, mający zasadniczy wpływ na dalszy rozwój dziecka. Drugi krytyczny okres pokrywa się z okresami pokwitania (u dziewcząt 11-13 lat, u chłopców 13-15 lat), kiedy to postawę cechuje zwiększona wiotkość. W tym okresie występują zmiany w produkcji hormonów, układ mięśniowy rozwija się wolniej, występują zmiany w kostnieniu. Celem objęcia programem dzieci już od piątego roku życia jest aspekt profilaktyczny” – napisano w uzasadnieniu.

Pełną treść rozporządzenia MZ znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com