Resort zdrowia podjął decyzję w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla medyków

 2 minuty

podwyzki-medycy

Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło najdroższy z zaproponowanych przez AOTMiT wariantów finansowania wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023 r. – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Zgodnie z decyzją MZ na podwyżki lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek oraz ratowników medycznych przeznaczy dodatkowe 15,05 mld zł.

Lipcowe podwyżki dla medyków

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaproponowała Ministerstwu Zdrowia trzy warianty sfinansowania lipcowych podwyżek w ochronie zdrowia. Minister Zdrowia zadecydował się opowiedzieć za najdroższą z proponowanych wariantów finansowania wzrostu wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. To oznacza dodatkowe 15,05 mld zł w dyspozycji resortu zdrowia. Scenariusz ten przewiduje, że poza medykami zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz na kontraktach i tzw. „wyrównaniem inflacyjnym”, dodatkowym finansowaniem objęta zostanie interna, chirurgia i ginekologia.

Wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Nowe najniższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023. Waloryzację płac wprowadziła znowelizowana w 2022 r ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w Polsce w 2022 r. wyniosło – jak ogłosił prezes GUS – 6346,15 zł.

To oznacza, że najniższe wynagrodzenie obowiązujące od 1 lipca 2023 r. dla farmaceuty, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego czy psychologa klinicznego będzie wynosiło 8 186,53 PLN (wzrost względem 2022 r. o 881,87 PLN).

Pełną tabelę prezentującą wzrost wynagrodzeń dla poszczególnych profesji znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Politykazdrowotna.com