Obligatoryjna elektroniczna karta szczepień i mandaty dla uchylających się od obowiązku – to propozycje, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia w nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych, o których informuje serwis Medexpress.pl.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych
„Chcemy uprościć postępowanie egzekucyjne kierowane do rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień ochronnych dzieci” – powiedział Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia podczas czerwcowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia. Resort planuje nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Zamiast skomplikowanej procedury karania mają być wprowadzone mandaty. Będzie też obowiązek prowadzenia elektronicznej karty szczepień.
Przybywa osób uchylających się od szczepień
Liczba osób uchylających się od szczepień z roku na rok rośnie, a problem dotyczy nie tylko Polski. Jak ocenił dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, sytuacja jeszcze nie jest na etapie, na którym powstawałoby ryzyko powstawania ognisk epidemicznych, ale dane budzą obawy.
„2022 stan zaszczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi był na poziomie 94 proc., polio 94,1 proc., WZW-B 97,3 proc., gruźlicy 97,7, a odry – 90,9 proc. To ogólnie powyżej 90 proc., ale nie jest tak, że możemy jedynie przyglądać się tym trendom. Musimy podejmować wysiłki na rzecz utrzymania jak najwyższego stanu zaszczepienia populacji i promować szczepienia” – powiedział Dariusz Poznański.
Te wysiłki to z jednej strony akcje informacyjne i ułatwianie dostępu do szczepień, między innymi poprzez zwiększanie możliwości zaszczepienia się w aptekach. Z drugiej strony resort widzi potrzebę uszczelnienia systemu, poprzez stworzenie właściwych ram prawnych. Służyć ma temu przygotowywana nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych.