Skrót informacji
Od 1 sierpnia br., aby wystawić receptę roczną, osoba uprawniona musi wprowadzić do systemu gabinetowego szczegółowe informacje dotyczące dawkowania leku i okresu jego stosowania – przypomina serwis Medexpress.pl.
Nowe przepisy wymagają podania następujących danych:
Dawkowanie leku może być wprowadzone na różne sposoby w zależności od jego postaci.
Do tej pory wytyczne dotyczące przyjmowania leków były podawane w sposób opisowy, co uniemożliwiało systemowi automatyczne wyliczenie ilości leku niezbędnej do kontynuacji leczenia. Rzadko również podawano czas stosowania i sposób przyjmowania leku na recepcie, co mogło prowadzić do różnej interpretacji zaleceń przez pacjentów.
Lekarze nadal mogą wystawiać recepty na maksymalnie 120 dni ze wskazaniem liczby opakowań leku. W przypadku dłuższych kuracji, można wystawić kilka recept z odroczoną datą realizacji, aby zapewnić pacjentowi ciągłość leczenia.
W przypadku problemów technicznych z wystawieniem recepty, należy zgłaszać je do Centrum e-Zdrowia poprzez stronę: https://p1pomoc.cez.gov.pl/. Najprostszym rozwiązaniem w razie trudności będzie wystawienie kolejnych recept z krótszym okresem stosowania do 120 dni oraz „datą realizacji od”, aby pacjent mógł kontynuować kurację bez przerwy – radzi resort zdrowia.
Wprowadzone zmiany mają na celu ujednolicenie i uszczegółowienie informacji na receptach rocznych, co ma zapobiec błędom i nieporozumieniom związanym z dawkowanie leku przez pacjentów. Chociaż zmiany te wymagają bardziej szczegółowego podejścia od lekarzy, nie wpływają one na dostęp pacjentów do leków.
Megamonas – bakteria, która może pogrubiać
Prezes NFZ w sprawie zaopatrzenia w wyroby medyczne