Recepta roczna jednak zostaje – resort zdrowia zmienia decyzję

 2 minuty

obowiazek-sprawozdawczy-apteki

Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z pomysłu likwidacji rocznych recept dla pacjentów na rzecz 6-miesięcznych – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Recepta roczna zostaje

Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski poinformował w czwartek 6 lipca br. na Twitterze, że podjął decyzję o pozostawieniu recepty rocznej po konsultacji z Wiceministrem Zdrowia, Maciejem Miłkowskim, kierownictwem resortu zdrowia oraz po dyskusji z konsultantem krajowym medycyny rodzinnej Agnieszką Mastalerz-Migas, Porozumieniem Zielonogórskim i Ministrem Cyfryzacji, Januszem Cieszyńskim.

Likwidacja rocznej recepty w DNUR

Likwidacja rocznych recept była jedną ze zmian, które wprowadzono w obecnie procedowanej dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR).

Jak uzasadniał resort zdrowia, skrócenie terminu ważności recept miało umożliwić lepszą kontrolę stanu pacjenta poprzez przepisywanie produktów medycznych na krótsze okresy. Miało to też ograniczyć wyrzucania i przeterminowywania się leków przez niekorzystających z nich pacjentów.

Recepta roczna zostaje

Ostatecznie argumenty te nie przetrwały, a projektodawca pochylił się nad głosem lekarzy, którzy – jak zauważyli, skrócenie recept rocznych nie sprawdzi się wśród pacjentów stabilnych, przewlekle chorych. Takich recept każdego roku realizowanych jest miliony, a ich skrócenie do 180-dniowych, podwoiłoby liczbę koniecznych wizyt lekarskich – ze szkodą dla płatnika i pacjentów oczekujących na wizytę specjalisty w kolejkach.

źródło: Politykazdrowotna.com