Projekt specjalistycznych poradni dla onkologicznych pacjentek w ciąży

 2 minuty

onkoplodnosc-poradnie-program

„Posiadanie potomstwa przez osoby z chorobą nowotworową jest jak najbardziej możliwe” – powiedział prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant ds. perinatologii podczas briefingu poprzedzającego posiedzenie parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, które poświęcone zostało szansom na posiadanie potomstwa przez pacjentów onkologicznych. Zaprezentowany ma być na nim projekt poradni patologii ciąży dla pacjentek z chorobami nowotworowymi – podaje serwis Medexpress.pl.

Wokół tematu onkopłodności

Dyskusja podczas posiedzenia ma być poświęcona dwóm zasadniczym zagadnieniom. Pierwsze to sytuacja kobiet ciężarnych, u których wykryto nowotwór. Drugim jest tzw. onkopłodność.

„Kiedyś choroba nowotworowa była jednoznacznym wskazaniem do terminacji ciąży. Teraz tak nie jest. W większości przypadków tę ciążę można utrzymać. Co prawda, wiele metod leczenia chorób nowotworowych jest nie najbardziej wskazanych w momencie ciąży, ale są sposoby, żeby temu zaradzić. Osobną kwestią jest zagadnienie onkopłodności. U osób młodych, często nie myślących jeszcze o ciąży, musimy pamiętać o tym, by tę płodność na przyszłość zachować. Są takie możliwości” – zwracał uwagę prof. Mirosław Wielgoś.

Wyspecjalizowane poradnie patologii ciąży

Odpowiedzią na potrzeby kobiet ciężarnych, u których zostaje zdiagnozowany nowotwór, mają być wyspecjalizowane poradnie patologii ciąży. Projekt powstania takich ośrodków będzie przedstawiony na posiedzeniu, które poprzedził briefing prasowy.

„Te pacjentki są niesamowicie zagubione. Nie wiedzą, co dalej. Stwierdzenie choroby nowotworowej w czasie ciąży kojarzy im się ze straszliwym wyrokiem. Tak wcale nie musi być. Stworzenie takich ośrodków pozwoli tym pacjentkom czuć się bezpiecznie” – zauważył dr Jarosław Leśniczak, specjalista w dziedzinie ginekologii i perinatologii.

źródło: Medexpress.pl