Profilaktyka raka prostaty i jąder – profilaktyką według NFZ

 3 minuty

rak-prostaty

Mężczyźni niestety częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. ​Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. Tymczasem, jak przestrzegają eksperci NFZ, choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę, w tym coraz częściej są to choroby nowotworowe. Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia?

Nowotwory męskie – co kryje się pod tym pojęciem?

Wśród nich wyróżniamy nowotwory:

  • męskich narządów rodnych, takie jak rak prostaty, jąder i prącia,
  • układu moczowego, czyli rak nerki i pęcherza moczowego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków – ok. 90% populacji! Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, w tym na raka prostaty, przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87% występuje po 60. roku życia, ponad 50% zachorowań przypada po 70. roku życia).

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Movember – zapuść wąsy!

Akcja Movember została zainicjowana w Polsce w 2014 r. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn i zachęcenie ich do regularnych badań oraz dbania o swoje zdrowie. W jej ramach mężczyźni na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy kojarzące się z męskością. Należy jednak pamiętać, że męskość to nie tylko siła. To przede wszystkim zdrowie – to także jego świadomość, dbałość o nie oraz rozpoczęcie leczenia najwcześniej, jak to możliwe.

Przyłącz się do akcji Movember – zapuść wąsy i umów się na badania profilaktyczne!

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Poradnik Pacjenta: Zdrowie mężczyzny – jak o nie dbać?

Profilaktyka 40 plus

Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu „Profilaktyka 40 plus”. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Sprawdź, jak skorzystać z programu!

Infolinia onkologiczna

Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590 i wybierz linię numer 3. Na infolinii dowiesz się m.in.:

  • jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne,
  • gdzie wykonasz badania,
  • z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.

O tym, jak działać profilaktycznie, dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: Nfz.gov.pl