Prezes NRL: musimy mówić, jakie są korzyści szczepień i jakie wiążą się z nimi zagrożenia

 2 minuty

szczepienia-ochronne-lista-2024

Z roku na rok liczba odmów szczepień obowiązkowych dzieci wzrasta. Musimy edukować, informować po co są szczepienia, jakie wiążą się z nimi korzyści i szczerze mówić o ryzyku z nimi związanym – uważa Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Rola edukacji

W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się dwudniowy IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych. W rozmowie z PAP Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski przyznał, że lekarzom ciężko jest dyskutować z ruchami antyszczepionkowców, którzy zachęcają rodziców do odmawiania szczepienia dzieci.

„Z jednej strony staje aktualna wiedza medyczna, doświadczenie i zysk, jaki mamy jako społeczeństwo z tego, że wszyscy się szczepimy. Z drugiej strony niepoparte żadną wiedzą medyczną obawy” – powiedział Łukasz Jankowski.

Aby temu problemowi zaradzić, Prezes NRL zachęca do edukacji zdrowotnej rodziców, ale też najmłodszych. „Musimy edukować, jakie wiążą się ze szczepieniami korzyści i szczerze mówić o ryzyku związanymi z procedurą medyczną, która jak każda procedura niesie ze sobą ryzyko i działania niepożądane, które mogą się zdarzyć” – podkreślił. Jak dodał, szczepienia chronią w największy sposób najsłabszych – osoby najstarsze czy osoby z ograniczeniem odporności.

„Jeśli pójdziemy tą drogą, to pewnym marginesem będą ruchy antyszczepionkowe, bo dzisiaj każdy trzeźwo i zdrowo myślący człowiek, nawet jeżeli nie myśli o swoim zdrowiu, to pomyśli o zdrowiu najbliższych” – podsumował Prezes. (PAP)

źródło: PAP