Skrót informacji
Sen to czas odpoczynku i regeneracji[1]. Jest biologiczną potrzebą każdego człowieka. Charakteryzuje się utratą świadomego kontaktu z otoczeniem oraz brakiem aktywności ruchowej. Sen wypełnia 1/3 życia człowieka, dlatego tak ważna jest jego jakość. Prawidłowy sen składa się z cyklicznie następujących po sobie faz: NREM oraz REM, które powtarzają się 4-5 razy w ciągu nocy[2].
Higieną snu określa się zbiór zasad, które wpływają pozytywnie na jakość snu, są to:
1. Planowanie stałych godzin budzenia się oraz kładzenia spać. Rezygnacja ze snu w ciągu dnia.
2. Wdrożenie aktywności fizycznej, która zmniejsza napięcie, stres oraz poprawia jakość snu. Bardzo ważne, aby trenować nie później niż na 3 godziny przed snem.
3. Planowanie ostatniego posiłku na 2-3 godziny przed snem. Na lepszą jakość snu wpływ ma odpowiednio dobrana dieta. Na 2-3 godziny przed snem powinno się unikać dań ciężkostrawnych, pikantnych oraz słodkich. Zdecydowanie lepszym wyborem będą:
4. Należy sypiać w ciemnym, cichym i wywietrzonym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze od 16 do 21 st. C.
5. Istotne jest unikanie picia alkoholu, napojów na bazie kofeiny oraz palenia papierosów w godzinach wieczornych.
6. Ekspozycja na jasne, niebieskie światło w godzinach wieczornych blokuje wydzielanie melatoniny, która wspomaga prawidłowy sen. Sztuczne, niebieskie światło negatywnie wpływa na zegar biologiczny człowieka, wydłuża czas, jaki jest potrzebny, aby zasnąć, pogarsza jakość snu, zwiększa prawdopodobieństwo wybudzania się w nocy i nasila problemy związane ze snem – zaburza 2 i 3 stadium snu NREM. Osoby, które wieczorami korzystają ze smartfonów lub innych urządzeń ekranowych, później zasypiają, krócej znajdują się w fazie REM, trudniej się wybudzają i są niewyspane. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że 2-godzinne naświetlanie zmniejszało gęstość mocy fal wolnych w zapisie EEG podczas snu głębokiego[7]. Regularne korzystanie ze światła niebieskiego oraz opóźnianie pory zasypiania prowadzi do zmniejszenia ilości snu całonocnego. Osoby skarżące się na zaburzenia snu, trudności z zasypianiem nie powinny korzystać z telewizora ani urządzeń elektronicznych na 2-3 godziny przed położeniem się spać.
7. Stwarzanie wygodnej i przyjemnej atmosfery snu. Wdrożenie technik odprężających takich jak: joga, trening autogenny[8].
W niektórych sytuacjach zasady higieny snu nie wystarczają i wskazane jest zastosowanie ziół o działaniu uspokajającym, a niekiedy warto wspomóc się leczeniem farmakologicznym.
Przeprowadzono zbyt mało badań z zastosowaniem placebo, które mogłyby potwierdzić ich skuteczność. W 2011 r. przedstawiono zestawienie leków ziołowych stosowanych w bezsenności. Według tej publikacji na pierwszym miejscu w leczeniu zaburzeń snu stosowano wyciągi z kozłka lekarskiego (waleriany) oraz szyszek chmielu. Waleriana jest zdecydowanie najpopularniejszym preparatem. Uważana jest za bezpieczną, choć zdarza się, że pacjenci zgłaszają działania niepożądane po zastosowaniu kozłka – są to głównie bóle głowy i osłabienie.
Jako dodatek w preparatach OTC pojawia się także wyciągi z lawendy, melisy, mięty (działanie wyciszające, uspokajające), wyciąg z męczennicy (działanie uspokajające, przeciwlękowe)[10].
Doksylamina – to substancja chemiczna o działaniu przeciwhistaminowym wykazująca skuteczne działanie nasenne oraz uspokajające. Skraca czas zasypiania oraz wprowadza w głęboką fazę snu. Początek działania doksylaminy szacuje się na 30 min od chwili przyjęcia leku. Maksymalny efekt uzyskuje się 1-3 godzin po podaniu, działanie nasenne utrzymuje się przez 6-8 godzin. Wskazaniem do stosowania doksylaminy jest krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u dorosłych. Należy zwrócić szczególną uwagę osobom starszym przyjmującym doksylaminę (dostosowanie odpowiedniej dawki dla pacjenta) ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Obecny szybki tryb życia oraz ilość bodźców, która dociera do nas każdego dnia w dużej mierze wpływa na problemy ze snem. Prawidłowy, zrównoważony i fizjologiczny sen jest bardzo ważnym warunkiem dobrego samopoczucia oraz sprawności psychicznej i fizycznej każdego dnia. Dobry sen ma zbawienny wpływ na nasze życie, dostarcza energii, wspomaga odporność, regeneruje organizm, wzmacnia koncentrację, spowalnia objawy starzenia, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, zawałów i udarów.
Co negatywnie wpływa na nasze oczy?
Interakcje lek-żywność: metamizol