Polityków recepty na farmację

 9 minut

Brak reakcji na zmieniającą się sytuację odbija się na aptekarzach i pacjentach. Kolejnym przykładem są tu niebezpieczeństwa wynikające z poszerzającego się obrotu pozaaptecznego lekami. Według Stanisława Karczewskiego sytuację się bagatelizuje, a jest poważna: – Trzeba ten obrót zdecydowanie ograniczyć, mając na względzie zdrowie Polaków. Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem spożycia leków przeciwbólowych. Leki silnie działające powinny być dostępne jedynie w aptekach.

Partia Razem w przyjętej na majowym kongresie deklaracji programowej umieściła m.in. następujący zapis: „Poddamy ściślejszej kontroli rynek suplementów diety i farmaceutyczny, zwłaszcza leków dostępnych bez recepty.” Według przedstawicieli partii brak regulacji w tym zakresie ma dużo poważniejsze konsekwencje, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. – Sytuacja, w której leki i środki ochrony zdrowia traktowane są jak zwyczajne produkty, prowadzi do patologii takich jak stopniowa dominacja aptek sieciowych, upadek prestiżu zawodu farmaceuty sprowadzanego do roli sprzedawcy w sklepie z kosmetykami, nie zaś pierwszej często osoby w systemie ochrony zdrowia, do której pacjentki i pacjenci winni mieć zaufanie – wymienia Katarzyna Paprota.

Politycy nie mają wątpliwości, od czego trzeba zacząć porządkowanie rynku. – Potrzebna jest kompleksowa zmiana systemu dostępu do leków i refundacji. Niedopuszczalna jest sytuacja, że apteka dostaje mniej niż 20 proc. ceny leku. To rodzi wszystkie patologie i nieuczciwą konkurencję – podkreśla Piotr Chmielowski. Wicemarszałek Senatu uważa, że politycy nie mogą czekać z uporządkowaniem sytuacji na rynku farmaceutycznym i powinni ograniczyć dużą liczbę niepożądanych zjawisk. Punktem wyjścia może być zgłaszana przez polskie środowisko aptekarskie koncepcja „apteki dla aptekarza lub spółki aptekarskiej”. Jak zauważa Stanisław Karczewski, takie rozwiązania są powszechne w państwach Unii Europejskiej, a ich zgodność z prawem unijnym potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Bez zmian na rynku farmaceutycznym kuleć będzie cały system opieki zdrowotnej.

Mimo wielu prób uzyskania komentarza na nasze pytania nie odpowiedzieli przedstawiciele następujących ugrupowań: Demokraci.pl, Jedność Narodu, NOP, Obywatele do Parlamentu, Partia Pracy, Przedsiębiorcza RP, PSL, Ruch Kukiza, Stonoga Partia Polska, Zjednoczona Lewica.

Strony: 1 2 3