Polityków recepty na farmację

 9 minut

W kwietniu br. na antenie Radia TOK FM, premier Ewa Kopacz, mówiąc o nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne uniemożliwiającej nielegalny wywóz leków za granicę, zapowiadała zdecydowane działania wobec nieuczciwych podmiotów naginających przepisy refundacyjne. „Wywóz leków przez hurtownie będzie mógł nastąpić tylko, kiedy Główny Inspektor Farmaceutyczny wyrazi na to zgodę. Jeśli ten proceder będzie trwał i jakakolwiek hurtownia nie zastosuje się do tego przepisu, rozwiązania będą kategoryczne” – przestrzegała prezes Rady Ministrów. Pilne zmiany na rynku leków refundowanych chce wprowadzić również partia Razem. – Nie jest tajemnicą, że obecnie istniejące przepisy są skonstruowane w sposób umożliwiający osiąganie ogromnych zysków przez podmioty nielegalnie wywożące leki za granicę. Choć ostatnie zmiany prawa mają na celu ukrócenie tych nieprawidłowości, to jako partia oceniamy je jako niewystarczające oraz wprowadzone bez należytych konsultacji z zainteresowanymi środowiskami – mówi Katarzyna Paprota, rzeczniczka prasowa partii Razem. Jej zdaniem niepokojący jest zwłaszcza problem równego dostępu do leków dla aptek, a finalnie – dla pacjentek i pacjentów.

W tej chwili apteki prowadzące sprzedaż leków refundowanych notują straty. – Przyjęty w ustawie refundacyjnej sposób ustalania marży detalicznej sprawia, że w wielu polskich aptekach wydawanie leków refundowanych przynosi straty – komentuje zjawisko Karczewski. Zdaniem Piotra Chmielowskiego największym problemem farmacji w Polsce jest właśnie marża: – Farmaceuci pracują na skandalicznie niskiej marży. Z tego powodu są niezmiernie czuli na działanie korporacyjne. Leki refundowane w naszym kraju mają dramatycznie niskie marże. Patologią jest przekonanie rządzących, że cena to lek na wszystkie choroby. Podniesienie czy obniżenie ceny leków nie zmieni tej sytuacji – podkreśla Chmielowski i dodaje, że mimo kilku prób nie uzyskał od ministra zdrowia danych i konkretnych odpowiedzi na pytania dotyczące tej sytuacji. – Nikt nie chce podać prawdziwych danych. Odpowiadam w SLD za kwestie farmacji i jako partia, właściwie jako środowisko mamy związane ręce, bo nie mamy recepty na to, co MZ wymusi na NFZ – mówi.

Zdaniem polityków nierówną dostępność do leków potęguje jeszcze nierównomierne rozmieszczenie aptek. Jest wiele miejsc, gdzie nie ma ich wcale albo są oddalone o wiele kilometrów. To państwo odpowiada za dostarczenie profesjonalnej usługi farmaceutycznej obywatelom – niezależnie od miejsca zamieszkania. Brak konkurencji w nie- których lokacjach nierzadko kończy się przesadnym i nieuzasadnionym windowaniem cen leków. – Przedstawiona przez samorząd aptekarski koncepcja mapy potrzeb usług farmaceutycznych powinna stać się przedmiotem debaty, która musi poprzedzić przyjęcie konkretnych przepisów określających kryteria demograficzne i geograficzne przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki – uważa wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Taka debata zdaniem polityków będzie miała sens, jeśli zostaną w nią zaangażowane wszystkie strony, a tego – jak zauważa Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru – brakuje. Politycy Nowoczesnej uważają, że farmaceuci odgrywają zbyt małą rolę w systemie ochrony zdrowia, brakuje przepływu informacji pomiędzy lekarzem a farmaceutą, a czas, który na taką współpracę można by przeznaczyć, farmaceuci tracą na wypełnianie nałożonych na nich zbędnych obowiązków biurokratycznych. Nowoczesna proponuje konkretne rozwiązania sytuacji. – Pilną cyfryzację systemu ochrony zdrowia, w szczególności wprowadzenie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) i e-recepty, wprowadzenie możliwości wypisywania przez farmaceutę recepty na leki przepisane wcześniej przez lekarza w chorobach przewlekłych. Upowszechnienie opieki farmaceutycznej, także poprzez zmniejszenie wymagań, które musi spełniać świadcząca ją apteka, umożliwienie aptekom informowanie o swoich usługach, w szczególności o opiece farmaceutycznej – wymienia Justyna Majewska, szefowa komunikacji Nowoczesnej. Do listy dodaje jeszcze zmianę metod zapobiegania importowi równoległemu, czyli kupowaniem leku w krajach, gdzie jest tańszy i sprzedawanie go tam, gdzie cena jest wyższa.

Strony: 1 2 3