Perła monarchii

 6 minut

Jutlandia zachwyca swoją różnorodnością i z powodzeniem konkuruje o palmę pierwszeństwa z Zelandią czy Kopenhagą. Wspaniałe atrakcje kryją niemal wszystkie miejscowości półwyspu, ale prawdziwą perełką wśród nich jest Aarhus – drugie co do wielkości miasto Danii.

Klimat średniowiecznej Danii
W Aarhus od razu daje się wyczuć interkontynentalną atmosferę. Nic dziwnego, gospodarze słyną z tolerancji więc wszyscy koegzystują ze sobą w zgodzie, a miasto dzięki swej różnorodności nabiera ekstraordynaryjnego klimatu. Bawiąc w Aarhus można poznać wielu ciekawych ludzi i na każdym kroku trafić na ślady różnych kultur. Ciekawe są zwłaszcza maleńkie meczety i kościoły różnych wyznań, a także niewielkie sklepiki w centrum miasta, które oferują atrakcyjne regionalne produkty – od świeżych warzyw i owoców, po stroje, biżuterię i naczynia. W poszukiwaniu oryginalnych duńskich pamiątek warto wybrać się również do centrum. Ale ciekawe suweniry można nabyć również w innych miastach, m.in. w Sallingu i Magasinie. Znajdziemy tam m.in. ekskluzywną odzież, naczynia i ozdoby, które są niekwestionowanym symbolem klasy i elegancji.
W Den Gamle By – uroczym miasteczku natrafimy na fanstastyczną zabudowę, którą tworzą niewielkie domki i chatki pamiętające czasy średniowiecza. Mieszkańcom udało się precyzyjnie odtworzyć warunki życia Duńczyków sprzed wieków. Wspaniałej aury dopełniają zwiezione tu z całej Danii autentyczne dawne sprzęty – meble, naczynia, obrazy i prywatne pamiątki duńskich rodzin, a także stylowa zieleń, staw i działający młyn wodny. W Den Gamle By można nabyć oryginalne duńskie pamiątki: dekoracyjne koszyki z plecionek, smaczne owocowe konfitury, uroczo opakowane słodycze i bardzo dobre wina.

Każdą nogą w innym morzu
Miłośnicy historii powinni wybrać się do Jelling, gdzie znajdują się najwspanialsze w Skandynawii zabytki z epoki Wikingów. Są tu m.in. dwa autentyczne kopce, kamienie runiczne i menhiry. Na jednym z kamieni wyryty jest opis stworzenia Królestwa Duńczyków i chrztu państwa w IX w.
Jutlandia jest wymarzonym miejscem dla wszystkich, którzy pragną kontaktu z naturą i niezapomnianych wrażeń. Wyjątkowych emocji dostarczy wizyta na przylądku Grenen, cyplu Półwyspu Jutlandzkiego, gdzie stykają się ze sobą Bałtyk i Morze Północne. Niezapomnianych przeżyć można doświadczyć stając każdą nogą w innym morzu i obserwując, jak napierają na siebie fale dwóch wielkich akwenów. Dodatkowa zaletą tego miejsca jest niepowtarzalne światło, które od wieków inspirowało malarzy. W poszukiwaniu artystycznych inspiracji warto wybrać się również do Skagen, gdzie na przełomie XIX i XX w. miejscowi plastycy tworzyli swoje najwspanialsze prace.
Jutlandię warto zwiedzać szlakiem Margerytki – turystyczną trasą nazwaną tak na cześć rządzącej krajem królowej Małgorzaty II. Brązowo-biało-żółte tabliczki znaczą najpiękniejsze trasy w Danii, liczące łącznie 3500 km. Podróżując samochodem można podziwiać największe atrakcje Jutlandii, ale wycieczka rowerem przez poszczególne odcinki szlaku dostarczy dodatkowych atrakcji w postaci niesamowitych widoków na malownicze wioski, wzgórza z wrzosowiskami i wspaniałe lasy.

Raj dla rodzin
Nie sposób być na Jutlandii i nie odwiedzić Jesperhus – największego w północnej części Europy ogrodu botaniczno-zoologicznego. Siedem hektarów wyspy Mors zajmuje olbrzymi kompleks z niezwykłymi kompozycjami bajecznie kolorowych kwiatów, ziół i krzewów, które ogrodnicy aranżują na wzór naturalnej wielkości samochodów, ogromnych trójwymiarowych zegarów, ptaków czy koni. W części zoologicznej w dwóch olbrzymich szklarniach można podziwiać kilkaset gatunków egzotycznych motyli, węży, krokodyli i papug. Z myślą o dzieciach stworzono tu wesołe miasteczko, w którym można bawić się na wyspie piratów, przejechać na fantazyjnych karuzelach, obejrzeć teatrzyk kukiełek i pojeździć na kucyku pony.
Jesperhus to nie jedyne miejsce przyjazne dzieciom – w całej Jutlandii jest wiele obiektów, które są prawdziwym rajem dla najmłodszych. W czołówce plasuje się Legoland, gdzie oprócz spektakularnych budowli z klocków, takich jak kopia słynnej rzeźby głów czterech prezydentów z Mount Rushmore w USA czy miniaturowa kopia kopenhaskiego pałacu królowej, są także karuzele, zjeżdżalnie, baseny i wystawy. Wracając z Legolandu warto wstąpić do Parku Lwów w Givskud, gdzie dzikie egzotyczne zwierzęta spacerują tuż przed oczami turystów zwiedzających park w autach. Wspaniałej rozrywki całej rodzinie dostarczą także Tivoli i Aquapark Sommerland, gdzie wśród piętrowych zjeżdżalni wodnych i kilkunastu basenów nie tylko maluchy poczują dziecięcą radość życia. Zresztą, na Jutlandii każdy obiekt turystyczny jest doskonale przystosowany do potrzeb rodzin. Zaadaptowaną do potrzeb najmłodszych infrastrukturę oferują nie tylko parki rozrywki rozrywki, ale także hotele, restauracje, banki i urzędy. Maleńkie place zabaw, odpowiednio wyposażone miejsca użyteczności publicznej, to standard, dzięki któremu wakacje z rodziną są tu komfortowe i bezpieczne.

Zobacz też

Menu dla cery, włosów i paznokci

Zbilansowane menu seniora

Menu na wsparcie oczu

Wielkanoc w wersji light

Grzyby w roli głównej